Bezpłatne badania anty-HCV

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-07-2016, 14:36

Bezpłatne badania anty-HCV Problem dostrzega również Światowa Organizacja Zdrowia, która uznając wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI w.

4,5 tys. osób w 16 miastach może w czwartek, 28 lipca, skorzystać z bezpłatnych badań diagnozujących zakażenie HCV w ramach inauguracji kampanii „Nie daj się zaskoczyć” z okazji Światowego Dnia WZW. Badania organizuje Fundacja „Gwiazda Nadziei”.

Z bezpłatnej diagnostyki może skorzystać każdy, kto tego dnia zgłosi się do jednego z 40 punktów pobrań w wyznaczonych godzinach. Pobranie krwi nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być na czczo, nie ma też wcześniejszych zapisów ani rejestracji. Wynik na obecność przeciwciał HCV pacjent odbiera po kilku dniach w laboratorium osobiście bądź przez osobę, której udzieli upoważnienia.

- Akcję bezpłatnych badań anty-HCV, z których w tym roku będzie mogło skorzystać łącznie 4500 osób z 16 polskich miast, organizujemy nie tylko dlatego, by zrobić coś dobrego dla zdrowia społeczeństwa, ale również po to, by edukować ludzi na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz zwrócić uwagę na konieczność robienia badań profilaktycznych - powiedziała prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei" Barbara Pepke.

- Światowy Dzień WZW to doskonała okazja, by pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego badania anty-HCV. Zwłaszcza, że od zeszłego roku dostępne są dla polskich pacjentów terapie o wysokiej skuteczności. Ich odkrycie było przełomem w medycynie. WZW C przestało być chorobą nieuleczalną. Jedyne, co pozostało nam do zrobienia, to wykrycie wirusa. Zachęcam zatem - badajmy się! To naprawdę minimalny wysiłek, który może uratować nam życie - dodała.

Osobom z pozytywnym wynikiem udostępniona zostanie pogłębiona diagnostyka - badanie HCV RNA, które pozwala ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie. Ok. 20 proc. osób, które miało kontakt z wirusem, pokonuje zakażenie własnymi siłami.

Z danych udostępnianych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wynika, że w Polsce ponad 230 tys. osób jest zakażonych HCV, jednak niewiele z nich zostało zdiagnozowanych.

W tym roku, w dniu Światowego Dnia WZW, Fundacja "Gwiazda Nadziei" postanowiła zainaugurować kampanię społeczną "Nie daj się zaskoczyć". Jej celem jest podniesienie świadomości Polaków na temat WZW B i C. W ramach kampanii powstaną spoty edukacyjne z udziałem polskich aktorów: Artura Barcisia, Piotra Fronczewskiego, Gabrieli Muskały, Joanny Osydy i Krzysztofa Tyńca oraz ulotki i plakaty edukacyjne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH