Bezprzewodowy plaster łagodzący bóle migrenowe

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-03-2017, 12:22

Bezprzewodowy plaster łagodzący bóle migrenowe W plastrze umieszczono chip oraz elektrody wytwarzające impulsy elektryczne, które blokują przesyłanie sygnałów o bólu do mózgu

Naukowcy z Izraela opracowali bezprzewodowy plaster, który uśmierza ból niemal tak samo skutecznie co najczęściej stosowane przy migrenie leki.

Urządzenie kontrolowane jest za pomocą aplikacji na smartfona. W plastrze umieszczono chip oraz elektrody wytwarzające impulsy elektryczne, które blokują przesyłanie sygnałów o bólu do mózgu.

W momencie, w którym pacjent zaczyna odczuwać początek migreny, za pomocą aplikacji może on wytworzyć impulsy elektryczne i kontrolować ich intensywność. Jak tłumaczy koordynator badania dr David Yarnitsky, plaster pozwala przesyłać impulsy „o natężeniu, które nie sprawia [pacjentowi - PAP] bólu, dzięki czemu można w dużym stopniu powstrzymać rozwój ataku migrenowego – jeśli zrobimy to wystarczająco wcześnie”.

Jak dodaje dr Yarnitsky, jedynym odczuwalnym efektem ubocznym jest mrowienie w ramieniu pacjenta.

Działanie plastra zostało przetestowane podczas badania, w którym wzięło udział 71 osób cierpiących na migreny. U każdej z nich ataki choroby miały miejsce od dwóch do ośmiu razy miesięcznie.

W czasie trwania badania urządzenie wykorzystano do leczenia prawie 300 ataków migreny. Zaprogramowane zostało tak, aby losowo wytwarzało „fałszywy” impuls o bardzo niskiej intensywności bądź też prawdziwy impuls o jednym z czterech poziomów natężenia.

64% uczestników, którzy korzystali z jednego z trzech najwyższych poziomów natężenia impulsów, odczuło zmniejszenie bólu o co najmniej połowę w ciągu dwóch następnych dwóch godzin. Dla porównania, w grupie badanych, którzy otrzymali fałszywy impuls, poprawę zgłosiło 26% ludzi.

Co więcej, u 30% uczestników z grupy, która zastosowała najwyższy dostępny poziom natężenia impulsów, ból migrenowy zniknął zupełnie; wśród odbiorców fałszywego impulsu odsetek ten wyniósł 6%.

Naukowcy dodają, że działanie plastra jest najskuteczniejsze, jeśli zastosuje się go w ciągu 20 minut od wystąpienia pierwszych symptomów migreny – wśród uczestników badania, którzy zastosowali urządzenie wystarczająco wcześnie, ból zmniejszył się o 47% Później skuteczność plastra znacznie spada: poprawę odnotowało jedynie 25% uczestników, którzy użyli plastra po 20 minutach od pierwszych symptomów.

Dr Yarnitsky podkreśla, że wyniki te są bardzo podobne do tych osiąganych przy wykorzystaniu tryptanów – jednych z podstawowych leków stosowanych przy migrenie. Dzięki temu – jak twierdzi – stworzone przez niego urządzenie może stanowić alternatywę dla chorych, którzy poszukują skutecznych metod leczenia niefarmakologicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH