Bierne palenie u dzieci rzutuje na ich późniejsze zachowanie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-10-2015, 15:14

Bierne palenie u dzieci rzutuje na ich późniejsze zachowanie Dym tytoniowy w trakcie życia płodowego jest związany z podwyższonym ryzykiem zaburzeń emocjonalnych dzieci

Wczesna ekspozycja na dym tytoniowy koreluje z występowaniem zaburzeń behawioralnych u dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej - czytamy w magazynie "PLOS ONE".

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) oraz Uniwersytetu im. Piotra i Marii Curie (Francja) przestrzegają, że kontakt ze znajdującym się w otoczeniu dymem tytoniowym w trakcie życia płodowego oraz zaraz po urodzeniu jest związany z podwyższonym ryzykiem zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania u dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej.

Obserwacje badaczy są zgodne z wynikami badań na zwierzętach, które pokazują, że dym tytoniowy stymuluje podczas ciąży receptory acetylocholinowe płodu, powodując zmiany w strukturze mózgu, a także prowadzi do zaburzenia równowagi białkowej w pierwszych miesiącach życia dziecka, wpływając na modyfikację jego neurorozwoju.

- Wyniki naszego badania pokazują, że bierne palenie, oprócz negatywnego wpływu na zdrowie, może również skutkować zaburzeniami behawioralnymi u dzieci – podsumowują naukowcy.

W badaniu uczestniczyło ponad 5 tys. dzieci oraz ich rodziców. Dane zebrano za pomocą kwestionariuszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH