Blisko 100 lat szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   05-11-2010, 11:38

Rudolf Weigl, Austriak z pochodzenia żyjący przez długie lata we Lwowie w trakcie I wojny światowej wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu.

Weigl wychowany w polskiej tradycji przesiąkł nią w pełni i uznał Polskę za swoją ojczyznę. Od 1920 roku był profesorem biologii na Uniwersytecie Jana Kazimierza; tam też prowadził laboratorium badawcze - Instytut Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami.

Zarazek wywołujący tyfus do rozmnażania potrzebuje żywego organizmu. Jego pośrednim żywicielem i przenosicielem są wszy. Weigl wpadł na pomysł zakażenia wszy bakterią, aby w ten sposób hodować riketsje. Eksperyment się udał, szczepionka została wynaleziona.
Światowe uznanie przyniosła Weiglowi akcja szczepienia zarażonych durem w Chinach.

Współpracował wtedy z belgijskimi misjami katolickimi, dzięki którym mógł dotrzeć do zarażonych. Za tę działalność został udekorowany papieskim Orderem św. Grzegorza; został uhonorowany także w Belgii.

W 1939 roku wyjechał do Etiopii, aby tam zwalczać epidemię tyfusu. Po zajęciu Lwowa przez Sowietów Instytut Weigla pracował dalej. Kiedy miasto przeszło w ręce Niemców, ci prośbą i groźbą usiłowali go nakłonić do podpisania volkslisty, jednak Weigl uparcie odmawiał. Mimo to był przydatny dla nowych okupantów - zaczął produkować szczepionkę przeciw tyfusowi na potrzeby niemieckiej armii. Ale szczepionka trafiała także - za plecami Niemców - do Polaków i Żydów. Za pomoc Żydom Weigl został uhonorowany pośmiertnie medalem Yad Vashem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Po wojnie Weigl objął Katedrę Mikrobiologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Później przeniósł się do Poznania; na tamtejszym uniwersytecie aż do emerytury kierował Katedrą Biologii Wydziału Lekarskiego. Zmarł w Zakopanem w 1957 roku.

Więcej: www.rp.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH