Blisko połowa ankietowanych Polaków twierdzi, że na plaży szuka cienia...

FARMAKOTERAPIA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   21-09-2011, 06:40

Blisko połowa ankietowanych Polaków twierdzi, że na plaży szuka cienia...

Jako społeczeństwu brak nam świadomości unikania zachowań ryzykownych, które w znakomitej większości przypadków odpowiadają za powstawanie groźnych nowotworów skóry.

"Mniej ubrania – więcej nowotworów skóry” – tak krótko można skomentować związek zmian jakie na przestrzeni XX stulecia dokonały się w tożsamości kulturowej cywilizacji „białego człowieka” (zwanej czasem modą), z zachorowalnością na czerniaka.Pojęcie „białego człowieka” jest przy tym jak najbardziej na miejscu, jako że w tym samym czasie u ludów Czarnego Lądu czy plemion indiańskich zamieszkujących Amerykę Południową, można było zaobserwować tendencję niemal dokładnie odwrotną, polegającą na zakrywaniu ciała.Z punktu widzenia zagrożenia czerniakiem (Cutaneous melanoma) to gorzki paradoks, ponieważ to właśnie przedstawiciele rasy charakteryzującej się wyraźnie dominującą, bielszą karnacją, zdecydowanie częściej narażeni są na ten nowotwór. W 40 procentach na ogólne ryzyko zachorowania składa się fototyp. Wiking na słońcu
Na czerniaka nieco częściej zapadają kobiety niż mężczyźni, co spowodowane jest zapewne większym przywiązaniem do dobrego wyglądu, jakie cechuje płeć piękną.Doc. Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich i Kości Centrum Onkologii w Warszawie wskazuje, że w Europie najwyższy wskaźnik zachorowalności cechuje Norwegów, Szwajcarów, Szwedów i mieszkańców Islandii. 


Nie od dziś wiadomo, że reprezentanci tych właśnie zamożnych narodów spragnieni słońca chętnie „uciekają” za granicę, by tam wygrzewać się na plażach. Co roku liczba chorych powiększa się o ok. 10 proc. i ta tendencja utrzyma się także po 2015 roku.W przeliczeniu na każde 100 tys. osób w Norwegii odnotowuje się co roku 22 nowe zachorowania podczas gdy w Hiszpanii – 11, zaś w Polsce - 5. Oznacza to, że np. na Mazowszu w tym roku zachoruje na czerniaka 350 osób. 


Czy czerniak jest uleczalny?

Dziś specjaliści mają odpowiedź na to pytanie, która powinna ucieszyć chorych, ale tylko tych, u których choroba została zdiagnozowana we wczesnym etapie rozwoju. 

Większość z nich ma olbrzymie szanse na wyleczenie, jednak pod warunkiem, iż terapia chirurgiczna będzie prawidłowo prowadzona.CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH