Blokada genu zwalczy przewlekły ból

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-09-2011, 15:40

Leczenie bólu neuropatycznego już wkrótce może stać się bardziej skuteczne. Brytyjscy naukowcy odkryli bowiem gen, którego dezaktywacja powoduje ustąpienie objawów bólowych u myszy - czytamy w tygodniku "Science".

Stworzenie leku blokującego działanie genu HCN2 stanowi nadzieję dla osób cierpiących na ból neuropatyczny spowodowany uszkodzeniem lub dysfunkcją układu nerwowego, który trudno kontrolować za pomocą dostępnych na rynku leków. Może on być m.in. powikłaniem cukrzycy (neuropatia cukrzycowa), półpaśca lub chemioterapii.

Podczas eksperymentu na genetycznie zmodyfikowanych myszach naukowcy usunęli gen HCN2, który zlokalizowany jest we wrażliwych na ból zakończeniach nerwowych, a następnie sprawdzili, w jaki sposób nerwy pozbawione genu reagowały na impulsy elektryczne.

Mierząc szybkość reakcji gryzoni na różnego rodzaju bodźce bólowe, badacze doszli do wniosku, że wraz z genem HCN2 myszy pozbyły się bólu neuropatycznego. Usuniecie genu nie miało jednak wpływu na doraźne odczuwanie silnego bólu, spowodowanego np. uderzeniem czy ukłuciem.

"Ekscytujący w tych badaniach jest fakt, że usunięcie lub farmakologiczne zablokowanie genu HCN2 eliminuje ból neuropatyczny, nie wpływając na odczuwanie zwykłego ostrego bólu, który jest konieczny dla prawidłowego działania mechanizmów obronnych pozwalających uniknąć uszkodzeń" - mówi Peter McNaughton z Uniwersytetu Cambridge, autor badań.

Ból neuropatyczny ma różne oblicza. Czasami jest kłujący, czasami piekący, a w niektórych przypadkach przechodzi w allodynię, czyli odczuwanie bólu podczas działania bodźców, które normalnie nie powodują reakcji bólowej (np. lekkie dotknięcie). W odróżnieniu od bólu zapalnego, ból neuropatyczny znacznie trudniej jest złagodzić podaniem leków opioidowych, np. morfiny. Jak wskazują badania, u około 22 proc. osób cierpiących na chroniczne bóle może rozwijać się depresja.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH