Brak białka HIF1 powodem obfitej miesiączki?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-07-2016, 08:22

Brak białka HIF1 powodem obfitej miesiączki? Naukowcy uważają, że za obfite miesiączki może odpowiadać brak białka HIF1

Zbyt niski poziom białka HIF1 może być przyczyną obfitych miesiączek - poinformowano podczas konferencji European Society of Human Reproduction and Embryology w Helsinkach.

Co trzecia kobieta doświadcza obfitego krwawienia miesiączkowego (ponad 80 ml) przynajmniej raz życiu. W około połowie przypadków przyczynę można zidentyfikować (na przykład mięśniaki lub endometrioza), reszta pozostaje niewyjaśniona.

Najnowsze badania Jackie Maybin z University of Edinburgh sugerują, że przyczyną może być niski poziom specyficznego białka HIF1.

HIF1 aktywuje określone geny w razie spadku poziomu tlenu (takie zjawisko zachodzi w macicy podczas miesiączki), jest także zaangażowane w procesy naprawcze dotyczące jelita.

Jak wykazały badania przeprowadzone na ośmiu miesiączkujących kobietach (w tym czterech miesiączkujących obficie) HIF1 pojawia się w macicy podczas miesiączki, może zatem być zaangażowany w procesy naprawcze jej wyściółki. Jednak u kobiet miesiączkujących obficie poziom białka był znacznie niższy, niż w przypadku miesiączkujących typowo.

Następnie zespół Maybin przeprowadził badania na myszach, u których zastrzyki estrogenu i progesteronu wywołały miesiączkę pojawiającą się co miesiąc, tak jak u kobiet.

Jak się okazało, już 16 godzin po rozpoczęciu krwawienia macice myszy wykazywały objawy regeneracji. Zjawisko to nie dotyczyło jednak myszy, które z powodu modyfikacji genetycznej nie wytwarzały odpowiednika HIF1 - regeneracja nie następowała przez 24 godziny. Sugeruje to, że białko ma istotne znaczenie dla naprawy wyściółki macicy i hamowania krwawienia menstruacyjnego. Wskazuje na to także fakt, że obfite miesiączki są także średnio o dwa dni dłuższe,

Odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych, bardziej specyficznych i skutecznych metod leczenia. Wyraźnie pogarszające jakość życia obfite miesiączki są jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u ginekologa).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE