Brak orgazmu może dotknąć wszystkich, bez względu na płeć

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-08-2011, 12:20

65 proc., mężczyzn, którzy mają zaburzenia erekcji ma problemy z osiąganiem orgazmu, a 58 proc. ma problemy z wytryskiem - takie są wyniki pracy publikowanej przez pismo "British Journal of Urology International".

Z liczb przedstawionych przez czasopismo wynikałoby, że zaburzenia erekcji, tj. niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu, ma 189 mln mężczyzn na świecie, a w Polsce 2,6 mln (wyniki badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej). Częstość ich występowania rośnie po 40. roku życia.

Naukowcy z NewYork-Presbyterian Hospital oraz Weill Cornell Medical Center w Nowym Jorku dokonali swoich wyliczeń na podstawie danych zebranych wśród 12 130 mężczyzn z zaburzeniami erekcji - od łagodnych po poważne.


Choć problemy z wytryskiem i orgazmem były poważniejsze u panów z cięższymi zaburzeniami wzwodu, to występowały zaskakująco często nawet u pacjentów z bardzo łagodnymi zaburzeniami erekcji. Problemy z orgazmem stwierdzano u 26 proc. mężczyzn w tej grupie, a zaburzenia ejakulacji u 18 procent.


Najczęstszym zaburzeniem ejakulacji jest przedwczesny wytrysk, ale zalicza się tu również zbyt późny, bolesny lub wsteczny wytrysk (gdy sperma nie wydostaje się na zewnątrz, ale trafia do pęcherza moczowego), całkowitą niezdolność do wytrysku, a także zmniejszoną objętość ejakulatu lub siłę wytrysku. Zaburzenia orgazmu to po prostu problemy z osiągnięciem go.

Wśród czynników zwiększających ryzyko występowania tych problemów znalazły się stosowanie w przeszłości lub obecnie leków przeciwpsychotycznych i przeciwdepresyjnych oraz niewydolność serca. Badacze przypominają, że ich podłożem może być również niski poziom testosteronu, niewielkie uszkodzenia mózgu, np. u ofiar wypadków drogowych, piłkarzy, którzy doznają wstrząśnień mózgu albo u żołnierzy narażonych na polu walki na wybuchy.

- W ostatnich dekadach koncentrowaliśmy się na problemach z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu członka, a prawidłowa erekcja stała się synonimem normalnych funkcji seksualnych. Jednak wielu pacjentów przyznaje, że problemy z wytryskiem - jak zmniejszona siła lub objętość ejakulatu oraz z osiągnięciem orgazmu są równie istotne - podkreśla dr Paduch. Dodaje, że choć leki na zaburzenia erekcji pomagają wielu mężczyznom, to inne częste problemy pozostają nierozwiązane.


- Przez dziesięciolecia wierzyliśmy, że tylko kobiety mają problemy z osiąganiem orgazmu, tymczasem nasze badanie wskazują, że zaburzenia te mogą być równie rozpowszechnione wśród panów - przyznają naukowcy.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH