Brakuje szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL/ rynekaptek.pl   17-10-2014, 10:24

Brakuje szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

Z powodu problemów z produkcją i dystrybucją szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, wstrzymano obowiązkowe szczepienia dzieci w Wielkopolsce. Podobne problemy mogą wystąpić w innych województwach.

Chodzi o szczepionki InfanrixDTPa oraz Tripacel.

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o utworzeniu "rezerwy magazynowej" szczepionki DTaP w ilości 22 tys. dawek z przeznaczeniem dla dzieci z przeciwwskazaniami, wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową. Szczepionka DTaP będzie systematycznie uwalniana z rezerwy magazynowej Centralnej Bazy Rezerw w Porębach k. Zduńskiej Woli z przeznaczeniem wyłącznie na potrzeby wskazanej grupy.

W zastępstwie szczepionek InfanrixDTPa oraz Tripacel u dzieci do 2 roku życia w realizacji szczepień obowiązkowych będą wykorzystywane szczepionki wysokoskojarzone przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi (bezkomórkowa, złożona), poliomyelitis (inaktywowana) i haemophilus influenzae typu b, zwane dalej 5w1. Przewidywany termin dostępu do szczepionek 5w1 - od 1 stycznia 2015 r.

W zastępstwie szczepionek Infanrix DTaP oraz Tripacel u dzieci szczepionych w 6 roku życia w realizacji szczepień obowiązkowych będą czasowo wykorzystywane szczepionki: Quadracel (DTaP/IPV) Sanofi Pasteur, Boostrix GSK (przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi z obniżoną ilością antygenów) oraz Tdap - Szczepionka SSI Statens Serum Institut (przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi z obniżoną ilością antygenu).

Wobec powyższego przedkłada się rekomendacje do realizacji szczepień przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi u dzieci z przeciwwskazaniami do szczepienia podstawowego przeciw krztuścowi szczepionką pełnokomórkową (DTPw) oraz dzieciom urodzonym przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub urodzonym z masą urodzeniową poniżej 2500 g oraz dzieci w 6 roku życia zobowiązanych do szczepienia przypominającego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH