Branża paliwowa za sprzedażą leków na stacjach benzynowych

FARMAKOTERAPIA

Autor: WNP/rynekaptek.pl   12-08-2016, 11:00

Branża paliwowa za sprzedażą leków na stacjach benzynowych Branża paliwowa broni zachowania dystrybucji leków bezreceptowych na stacjach benzynowych

Przedstawiciele branży paliwowej apelują do Ministerstwa Zdrowia o utrzymanie sprzedaży leków pierwszej potrzeby na stacjach paliw. Prośbę swą skierowali do resoru w związku z trwającymi pracami nad regulacjami dotyczącymi pozaaptecznej sprzedaży leków.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), zrzeszająca główne podmioty branży paliwowej w Polsce, skierowała na ręce ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła list, w którym wyraziła zaniepokojenie doniesieniami na temat prowadzonych w Ministerstwie Zdrowia prac nad ograniczeniem sprzedaży leków bez recepty poza aptekami - w tym na stacjach paliw.

POPiHN zwraca uwagę, że w Polsce działa około 6700 stacji paliw, stanowiących ważny element sieci dystrybucji bezpiecznych medykamentów pierwszej potrzeby. Mimo to organizacja nie została zaproszona do udziału w pracach nad nowymi rozwiązaniami.

Organizacja przekonuje, że na stacjach oferowane są leki stosowane w doraźnym leczeniu takich dolegliwości jak ból głowy czy zęba. Z możliwości zakupu na stacjach korzysta wielu kierowców i pasażerów, a także okolicznych mieszkańców, zwłaszcza w małych miejscowościach i na terenach wiejskich.

Sprzedaż leków bez recepty w takich lokalizacjach stanowi realizację prawa pacjentów do możliwie szybkiego i bezproblemowego dostępu do leków. Ma to szczególne znaczenie w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy.

POPiHN jest zdania, że sprzedaż leków bez recepty stanowi nikły procent obrotu aptecznego i nie wpływa na sytuację ekonomiczną aptek.

Więcej: nafta.wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH