Brytyjczycy: metoda in vitro "trojga rodziców" bezpieczna

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   10-06-2016, 14:06

Brytyjczycy: metoda in vitro "trojga rodziców" bezpieczna Eksperci z Wielkiej Brytanii przyznają, że metoda "in vitro" trojga rodziców jest bezpieczna

Nowa, wciąż eksperymentalna metoda in vitro, dzięki której dziecko będzie miało troje genetycznych rodziców, jest bezpieczna i może być wprowadzona do praktyki - wykazały badania brytyjskich specjalistów opublikowane przez "Nature".

Parlament brytyjski w 2015 r. przegłosował wykorzystanie tej kontrowersyjnej techniki sztucznego zapłodnienia w klinikach Wielkiej Brytanii. Specjaliści Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) mieli jeszcze wykazać, że jest to metoda bezpieczna. Ten ostatni warunek został właśnie spełniony.

Nowa metoda in vitro ma umożliwić uniknięcie urodzenia dziecka z groźnymi chorobami genetycznymi, przenoszonym za pośrednictwem wadliwych mitochondriów. Są to organella, które dostarczają komórkom energii, ale uczestniczą również w wielu procesach komórkowych.

Technika ta polega na transferze jądra komórkowego przeprowadzanego w ciągu kilku godzin po zapłodnieniu komórki jajowej, czyli na etapie początkowego rozwoju zarodkowego. W takiej komórce znajdują się jądra komórek rozrodczych obojga rodziców (w tym wadliwe mitochiodrium). Są one usuwane (poza nieprawidłowym mitochondrium) i przenoszone do opróżnionego z obu jąder drugiego zarodka. Znajduje się w nim jedynie prawidłowe mitochondrium pochodzące od dawczyni jajeczka (w plemniku go nie ma).

W badaniach przeprowadzonych pod kierunkiem dyrektora Wellcome Trust Centre for Mitochondrial Disease Newcastle University, prof. Douga Turnbulla, wykorzystano ponad 500 jajeczek pochodzących od 64 kobiet. Wykazały one, że transfer jąder nie zaburzenia rozwoju zarodka, a jednocześnie znacząco chroni przed przenoszeniem chorób mitochondrialnych.

Prof. Doug Turnbull przyznaje jednak, że metoda ta nie zapobiega całkowicie dziedziczeniu tych schorzeń. Ryzyko to jest jednak znacznie mniejsze w porównaniu do zapłodnienia naturalnego.

W mitochondriach zakodowana jest niewielka liczba 37 genów (mDNA), które mogą zawierać wady genetyczne przenoszone przez matkę na potomstwo. Są to takie schorzenia jak neuropatia wzrokowa Lebera, neuropatia obwodowa z ataksją i barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki oraz padaczka miokloniczna z nieprawidłowymi czerwonymi włóknami mięśniowymi. Choruje na nie 1 na 15 000 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH