Bundestag przegania niepełnoletnich z solariów. My też powinniśmy?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   12-05-2011, 15:23

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już od kilkunastu lat zwraca uwagę na związek opalania się w solarium ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory skóry. To główny powód, dla którego niemiecki Bundestag uchwalił 19 czerwca ustawowy zakaz korzystania z solarium przez osoby poniżej 18. roku życia.

Decyzja niemieckich parlamentarzystów nie dziwi onkologów. W ostatnim czasie gwałtownie wzrasta ilość zachorowań na czerniaka (nowotwór skóry) właśnie wśród ludzi młodych, pomiędzy 20. a 35. rokiem życia. Przyszłość pokaże, czy wprowadzenie u naszego zachodniego sąsiada tak restrykcyjnej regulacji, okaże się skuteczną metodą zapobiegania czerniakowi.

– Kiedyś zachorowania na raka skóry obserwowało się głównie wśród osób starszych. Teraz gwałtownie wzrosła zachorowalność na czerniaka wśród młodych ludzi. Amerykańscy onkolodzy, którzy opublikowali swoje badania w jednym z fachowych czasopism medycznych, stwierdzili, że opalanie się raz w tygodniu w solarium zwiększa ryzyko wyindukowania ze znamion skóry czerniaka aż o 70 proc. – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

A może edukacja zamiast zakazu?
Zdaniem doktora Medera, zakaz wprowadzony w Niemczech to dobry ruch, ale czy w Polsce należałoby zrobić to samo?

– W Polsce zakazy niczego nie załatwią. Wiele osób postępowałoby na przekór i taka prawna regulacja przyniosłaby odwrotny efekt. U nas potrzebna jest edukacja i budowanie świadomości społecznej. Telewizja powinna codziennie emitować spoty reklamowe dotyczące profilaktyki nowotworów skóry, to odniosłoby lepszy efekt – uważa dr Meder.

Dodaje, że ze zdrowotnego punktu widzenia z solarium należałoby zrezygnować w ogóle. Natomiast słońce jest nam potrzebne, tyle że należy z niego korzystać w rozsądny sposób...

– Nie należy opalać się pomiędzy godzinami 12.00 a 15.00. Trzeba nosić nakrycie głowy i używać kremów z filtrem, co najmniej co godzinę – tłumaczy onkolog.

Problem jest poważny
Dlaczego ochrona przed promieniowaniem słonecznym i rezygnacja z solarium są tak bardzo ważne?

Dlatego, że – jak wyjaśnia dr Janusz Meder – nowotwory skóry stanowią około 8-10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u człowieka. W Polsce stwierdza się ponad 10 tys. nowych zachorowań rocznie i około 2 tys. zgonów na wszystkie nowotwory skóry.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH