Burze piaskowe powodem zapalenia opon mózgowych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-07-2016, 14:50

Burze piaskowe powodem zapalenia opon mózgowych Cząsteczki pyłu zwiększają ryzyko zachorowania na bakteryjne zapalenie opon mózgowych.

Narażenie na zawieszony w powietrzu pustynny pył oraz wysokie temperatury znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na bakteryjne zapalenie opon mózgowych – informuje "Journal of Allergy and Clinical Immunology”.

W zachodnioafrykańskim regionie Sahelu występuje najwięcej na świecie zachorowań na bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Wcześniejsze badania wskazywały, że pewną rolę odgrywają czynniki klimatyczne. Nie było jednak jasne, na czym ów wpływ polega.

Złożony z klimatologów oraz epidemiologów interdyscyplinarny zespół naukowców pracujący przez 8 lat w Liverpoolu, Nigrze i Malawi ustalił, że epidemie bakteryjnego zapalenia płuc pojawiały się krótko po burzach piaskowych i ekstremalnych upałach.

Okazało się, że wdychanie zawieszonych w powietrzu cząsteczek pyłu i piasku, zwłaszcza przy wysokich temperaturach, może znacząco zwiększyć ryzyko zakażenia bakterią Streptococcus pneumoniae. Z nosa i gardła przedostaje się ona do płuc, mózgu i krwi, powodując zagrażające życiu choroby w rodzaju zapalenia opon mózgowych czy płuc.

Zapylenie powietrza i wysoka temperatura pogarszają funkcjonowanie układu odpornościowego, jednocześnie zwiększając uwalnianie bakteryjnych toksyn.

Zdaniem autorów publikacji badania klimatologiczne oraz proste działania kontrolne mogłyby pomóc w przewidywaniu przyszłych epidemii zapalenia opon mózgowych i minimalizowaniu ich następstw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH