CBOS: aptekarz też się myli

FARMAKOTERAPIA

Autor: CBOS, ms/rynekaptek.pl   13-01-2015, 15:29

CBOS: aptekarz też się myli Wyniki ankiety CBOS (foto: sxc.hu)

Jak wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2014 r. przez COBOS, błędy związane z wypisaniem recept, a także z ich realizacją – w ocenie pacjentów – występują rzadko.

W badaniu CBOS zatytułowanym „Opinie o błędach medycznych i zaufaniu do lekarzy” jest także fragment dotyczący pracy aptekarzy.

Okazuje się, że na pytanie czy otrzymał(a) Pan(i) nieprawidłową receptę albo czy dano Panu(i) w aptece niewłaściwą dawkę leku - twierdząco odpowiedziało zaledwie  7 proc. respondentów. Tak zadane pytanie nie daje jednak szans na uzyskanie odpowiedzi jaki odsetek pomyłek z tych 7 proc. wskazujących na błędy - leży po stronie aptekarzy.

W konfrontacji z danymi z 2001 r. poziom popełnianych pomyłek przez lekarzy i aptekarzy jest niemal o 50 proc. wyższy, gdyż w badaniu sprzed 13 lat na pytanie o błędy przy wypisywaniu i realizacji recept twierdząco odpowiedziało 5 proc. respondentów.

Okazuje się, że ankietowani zdecydowanie mniej zastrzeżeń mają do pracy osób ordynujących leki w szpitalach. Na pytanie czy podczas pobytu w szpitalu otrzymał(a) Pan(i) pomyłkowo niewłaściwe lekarstwo lub nieprawidłową dawkę lekarstwa albo nie otrzymał(a) Pan(i) leku, który miał(a) otrzymać - twierdząco odpowiedziało 5 proc. ankietowanych. To i tak wyraźnie więcej niż w 2001 r., wówczas to 3 proc. pytanych twierdziło, że w trakcie pobytu w szpitalu doświadczyli pomyłki w wydawanych im lekach.

Odpowiedzi te można skonfrontować z wynikiem sondy dotyczącej błędów przy wydawaniu wyników analiz np. badań krwi. W tym przypadku na pomyłki wskazywało zaledwie 4 na 100 badanych. To zdecydowanie mniej niż w procesie wypisywania i realizowania recept, ale w przypadku analiz o dostrzeżenie pomyłki jest znacznie trudniej.

Źródło: CBOS

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE