Celiakię powodują infekcje nabyte w dzieciństwie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: abczdrowie.pl/rynekaptek.pl   03-07-2017, 15:49

 Celiakię powodują infekcje nabyte w dzieciństwie? eliakia występuje u mniej więcej jednej na 100 osób

Osoby, które we wczesnym dzieciństwie często chorowały na infekcje układu pokarmowego, są obarczone większym ryzykiem celiakii. Taki wniosek wypływa z najnowszych badań.

Czynnikiem, który może zwiększać ryzyko zachorowania na celiakię (o 32 proc.) mogą być nawracające infekcje żołądkowo-jelitowe w pierwszym roku życia- do takich wniosków prowadzą analizy dokonane przez zespół specjalistów z Instytutu Badań nad Cukrzycą, Helmholtz Zentrum w Monachium.

Jak czytamy na portalu abczdrowie.pl, analizy ujawniły, że poza infekcjami żołądkowo-jelitowymi, ryzyko rozwoju celiakii (22 proc.) zwiększały również częste infekcje dróg oddechowych przechodzone w pierwszym roku życia. Naukowcy twierdzą, że na razie nie da się ustalić dokładnych mechanizmów, które mogłyby odpowiadać za to zjawisko.

- Czynniki genetyczne są konieczne, jednak nie stanowią dostatecznego warunku do rozwoju choroby – piszą z kolei na łamach "Nowej Pediatrii" Katarzyna Gomułka i Urszula Demkow z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Okazuje się, że nawet 10 proc. chorych nie posiada antygenów związanych z celiakią, co sugeruje, że za rozwój choroby może być odpowiedzialny inny, nadal nieznany, złożony czynnik genetyczny.

Więcej: https://portal.abczdrowie.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE