Celnicy odkryli lodówkę, a w niej 2 tys. pijawek lekarskich

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ, onet.pl/ rynekaptek.pl   30-05-2016, 12:40

Celnicy odkryli lodówkę, a w niej 2 tys. pijawek lekarskich

Podczas rutynowej kontroli w pociągu relacji Lwów-Wrocław, celnicy wykryli przemyt dwóch tysięcy żywych pijawek lekarskich. Do zabiegów hirudoterapii powinny jednak być stosowane pijawki laboratoryjne.

Do przemytu zwierząt przyznał się 58-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie zgłosił pijawek do kontroli. Nie posiadał także zezwolenia Ministra Środowiska na ich przewóz przez granicę - informuje onet.pl.

Przemytnik trafi pod sąd, a pijawki trafiły do zoo w Zamościu.

Hirudo medicnalis i hirudo verbana to dwa gatunki pijawek lekarskich chronionych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). W całej UE pozyskiwanie ich z naturalnych środowisk jest zakazane.

Pijawki powróciły do medycyny w II połowie XX wieku. Po prawie 100 latach nieobecności znalazły zastosowanie przede wszystkim w chirurgii i mikrochirurgii plastycznej - przy replantacji palców kończyn lub skóry.

Pijawka produkuje około 160 substancji, które są bardzo silnymi substancjami biochemicznymi, działającymi na bioreceptory w układzie immunologicznym, krwionośnym, na komórki krwi, na receptory błon komórkowych. Przy właściwym zastosowaniu pijawki w danym schorzeniu i uwzględnieniu wszystkich przeciwwskazań, można uzyskać efekt leczniczy i to w krótkim czasie. Po paru godzinach ustępują objawy, których leczenie metodą konwencjonalną trwa kilka dni.

Hirudoterapia doskonale sprawdza się również przy urazach sportowych. Terapia musi odbywać się za wiedzą, zgodą i konsultacją lekarską. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do terapii jest hemofilia i inne skazy krwotoczne. Podobnie jest w przypadku uczuleń i ciężkich postaci alergii. Z hirudoterapii nie mogą też korzystać osoby stosujące leki rozrzedzające krew, dlatego tydzień przed zabiegiem pacjent jest na przykład proszony o odstawienie aspiryny. Jeszcze bardziej trzeba uważać z silniejszymi lekami, typu heparyny drobnocząsteczkowe czy acenokumarol.

Do terapii stosowane są pijawki lekarskie (Hirudo medicinalis) wyhodowane w warunkach laboratoryjnych, które nie mają kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Jest zwierzęciem laboratoryjnym jednorazowego użytku. Nie może mieć wcześniejszego kontaktu z inną wydzieliną biologiczną, z uwagi na zagrożenie zakażeniem.

Przemyt pijawek z Ukrainy nie jest wydarzeniem jednostkowym. Na Ukrainie pijawki pochodzące z naturalnych środowisk są sprzedawane zarówno w aptekach, jak i na bazarach.
 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE