Chemiczny Nobel za przeniesienie badań w nanowymiar

FARMAKOTERAPIA

Autor: technologie.gazeta.pl/rynekaptek.pl   08-10-2014, 16:01

Chemiczny Nobel za przeniesienie badań w nanowymiar

Nagrodę Nobla z chemii otrzymali Eric Betzig, Stefan W. Hell i William E. Moerner za rozwój metod mikroskopii fluorescencyjnej o wysokiej dokładności.

Przez długi czas mikroskopia optyczna miała ograniczenie, którego nie potrafiono przekroczyć - jej dokładność nie mogła być większa, niż długość fali światła. Prace tegorocznych noblistów przeniosły ją w nanowymiar.

Dzięki osiągnięciu takiej rozdzielczości naukowcy mogą badać działanie pojedynczych cząsteczek wewnątrz komórki. Potrafią obserwować, jak tworzą się synapsy pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu. Mogą też śledzić białka zaangażowane w powstawanie choroby Parkinsona, Alzheimera czy Huntingtona lub zobaczyć, jak w zapłodnionej komórce białka zaczynają tworzyć nowy organizm.

Przez wiele lat nie wiadomo było, czy naukowcy będą mogli kiedykolwiek badać żywe komórki na poziomie ich najdrobniejszych struktur.

W 1873 roku Ernst Abbe wskazał fizyczne ograniczenie dla tradycyjnych metod mikroskopowych: był to rozmiar 0,25 mikrometra, czyli 250 nanometrów. Tymczasem wiele struktur komórkowych ma rozmiary od 10 do 200 nanometrów, przez co w mikroskopie świetlnym miały w najlepszym przypadku postać rozmytych plam.

Więcej: http://technologie.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH