Chemioterapia może pogarszać zdolności werbalne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/faktymedyczne.pl   21-09-2011, 14:15

Chorzy na raka poddawani wysokim dawkom chemioterapii od 2 do 3 razy częściej doświadczają długotrwałych trudności z wypowiadaniem się niż chorzy, którzy nie otrzymali takiego leczenia - wynika z badań, które publikuje pismo "Acta Oncologica".

Jak przypomina współautorka pracy Johanna Skoogh z Uniwersytetu w Goeteborgu w Szwecji, osoby, które przeszły chemioterapię z powodu choroby nowotworowej często przyznają się do pogorszenia sprawności intelektualnej, np. osłabienie zdolności pamięciowych i koncentracji uwagi. Jednak naukowcy często nie są pewni, czy za te zaburzenia można obwiniać chemioterapię, gdyż chorzy są poddawani również innym metodom leczenia.

Razem z kolegami Skoogh przebadała niemal 1000 mężczyzn, którzy w przeszłości byli leczeni na raka jądra. Część z nich przeszła różna liczbę cykli chemioterapii z użyciem cisplatyny. Średnio po 11 latach od diagnozy poproszono ich o wypełnienie ankiety na temat samopoczucia oraz codziennych aktywności i zachowań.

Okazało się, że pacjenci, którzy przeszli pięć lub więcej cykli chemioterapii częściej mieli różnego rodzaju problemy z wysławianiem się niż chorzy nie poddawani tej metodzie leczenia. Na przykład wypowiadanie podobnych, ale niewłaściwych słów przynajmniej raz w tygodniu zdarzało się ponad trzykrotnie częściej panom, którzy przeszli minimum pięć cykli terapii cisplatyną, w porównaniu z grupą leczoną inaczej (odpowiednio 16 proc. i 5 proc.).

Wypowiadanie słów w złej kolejności lub trudności ze zrozumieniem, co mówią inni również było ponad 3-krotnie częstsze wśród pacjentów po chemioterapii. Z kolei, ,,wypowiadanie słów innych niż się planowało" lub ,,trudności z kończeniem zdań" stwierdzano w tej grupie około dwa razy częściej. Ryzyko problemów językowych było wyższe u mężczyzn z niższym wykształceniem.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH