Chemioterapia powoduje wzrost produkcji jaj u kobiet?

FARMAKOTERAPIA

Autor: abczdrowie.pl/rynekaptek.pl   08-12-2016, 10:44

Chemioterapia powoduje wzrost produkcji jaj u kobiet? U pacjentek, które przyjmowały leki stosowany w chemioterapii, wykazano wzrost niedojrzałych jaj.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii wykazali, że wspólne połączenie leków w chemioterapii może zwiększyć liczbę niedojrzałych jaj w jajnikach. Jeśli potwierdzą to dalsze badania, nowe odkrycie zakwestionuje pogląd, że kobieta rodzi się z określoną liczbą jaj.

Badanie zostało opisane w czasopiśmie „Human Reproduction”. Doświadczenie przeprowadzono dzięki pobraniu i przeanalizowaniu próbek tkanki jajników od czternastu kobiet, które przeszły chemioterapię i od dwunastu zdrowych kobiet.

Podczas badania zastosowano kombinację leków takich jak: adriamycyna, bleomycyna, winblastyna i dakarbazyna, przyjmowanych podczas chemioterapii w leczeniu chłoniaka Hodgkina – groźnego raka układu limfatycznego.

Zbadane zostały mieszki w tkance jajnika u leczonych pacjentek. Mieszki są to małe ubytki wypełnione płynem w jajnikach, które zawierają niedojrzałe jaja. Naukowcy uzyskali serię biopsji jajnika z 13 osób chorych i jednej zdrowej.

Badacze przeanalizowali próbki tkanek i porównano je z tkankami jajnika od dopasowanych pod względem wieku zdrowych kobiet. Zbadano również potencjał rozwojowy pęcherzyków przez hodowanie niektórych próbek tkanek pacjentów przez 6 dni.

Wyniki wykazały, że u tkanek ośmiu pacjentek leczonych wymienionymi lekami nastąpiło znacznie wyższe stężenie wzrostu pęcherzyków lub niedojrzałych jaj w porównaniu z tkankami pacjentów leczonych inną formą chemioterapii.

Naukowcy ostrzegają jednak, że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jak to wpływa na płodność kobiet, gdyż mimo, że przeanalizowano dużą liczbę pęcherzyków, to dane pochodzą z niewielkiej liczby biopsji i od niewielu pacjentów. Niemniej jednak wyniki były zgodne i mogą stwarzać wiele możliwości.

Więcej: ttps://portal.abczdrowie.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH