Chłoniak to diagnoza, nie wyrok


FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   13-09-2011, 14:02

Z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach (15 września), w dniach 15-21 września na ekranach kin oraz na antenach stacji telewizyjnych emitowany będzie spot informacyjny na temat najczęstszych objawów nowotworów układu chłonnego.Jest to jeden z elementów edukacyjno-społecznej kampanii „Chłoniak to diagnoza, nie wyrok”, organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” przy wsparciu firmy Roche Polska.

Nieznajomość objawów chłoniaka stanowi wciąż bardzo powszechny problem, a brak należytej edukacji sprawia, że nowotwór wykrywany jest najczęściej gdy choroba zdąży się rozwinąć, co znacznie utrudnia leczenie i obniża jego skuteczność. Wczesne stadia rozpoznawane są zazwyczaj wciąż przypadkowo, podczas badań wykonywanych w związku z innymi dolegliwościami, bądź okresowych badań kontrolnych. Tak jak w przypadku większości chorób nowotworowych, podstawowe znaczenie dla skuteczności leczenia chłoniaków ma wczesna diagnoza.


Symptomy towarzyszące chorobie przypominają często objawy kojarzone powszechnie ze zwykłym przeziębieniem, dlatego mogą być przez chorych mylnie interpretowane, bagatelizowane lub wręcz niezauważane.Od dłuższego czasu obserwowany jest stały wzrost liczby zachorowań na chłoniaki. Rocznie w Polsce nowotwór ten  rozpoznawany jest u ok. 8000 osób.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH