Cholera pochodzi z Zatoki Bengalskiej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   29-08-2011, 15:52

Cholera pochodzi z Zatoki Bengalskiej

Obejmujące świat pandemie cholery rozprzestrzeniały się w co najmniej trzech falach z jednego źródła - Zatoki Bengalskiej - informuje "Nature".

Chorobę, która atakuje jelita, wywołuje przecinkowiec cholery (Vibrio cholerae), którym można się zarazić spożywając zakażony pokarm bądź wodę - dlatego tak często jej epidemie wybuchają na obszarach dotkniętych wojną czy klęską żywiołową.

Już po kilku godzinach od zarażenia może się pojawić gwałtowna i częsta biegunka - chory błyskawicznie się odwadnia, co może być śmiertelnie groźne. Cholerę leczy się podając antybiotyki, witaminy, ale przede wszystkim - dużo płynów.

W ciągu ostatnich 60 lat cholera przenosiła się z kontynentu na kontynent za pośrednictwem samolotów, powodując masowe zachorowania w Azji, Afryce, Europie i obu Amerykach. Rocznie zachorowuje od 3 do 5 milionów ludzi a umiera 100 do 150 tysięcy. Naukowcy z Sanger Institute w Cambridge wykazali, że przecinkowiec cholery ewoluuje i coraz częściej uodparnia się na antybiotyki

Specjaliści z Cambridge zsekwencjonowali genomy ze 154 próbek pobranych od pacjentów z całego świata, dzięki czemu mogli ustalić podobieństwa i pokrewieństwa pomiędzy poszczególnymi szczepami, a także różnice, wskazujące na przebieg ich ewolucji.

Okazało się, że istnieje jedno, globalne źródło infekcji cholerycznych, a jest nim Zatoka Bengalska. Nie wiadomo, dlaczego tak jest - przecinkowce cholery występują naturalnie w rozmaitych morskich ekosystemach. Być może to kwestia lokalnych warunków przyrodniczych, klimatu oraz obecności delt wielkich rzek.

Natomiast przeskoki cholery na przykład z Angoli do Ameryki Południowej można wytłumaczyć nieświadomym przenoszeniem jej przez pasażerów samolotów - u wielu osób cholera przebiega bezobjawowo.

Najnowszym przykładem wielkiej epidemii cholery może być Haiti, gdzie do zachorowań doszło po trzęsieniu ziemi z roku 2010. Jak dotąd zmarło tam na cholerę niemal 6000 osób, zaś hospitalizowano 200 000. Okazało się, że chorobę przynieśli ze sobą bezobjawowi nosiciele - żołnierze ONZ z Nepalu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH