Choroby płuc są w większości efektem palenia tytoniu

FARMAKOTERAPIA

Autor: MS/ rynekaptek.pl   07-10-2015, 14:08

Choroby płuc są w większości efektem palenia tytoniu

Każdego roku z powodu raka płuca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy i samoistnego włóknienia płuc umiera około 37 tysięcy Polaków. Za większość zachorowań odpowiada palenie tytoniu.

Na pierwszym miejscu w tej grupie chorób wciąż utrzymuje się rak płuc, którego ofiarami rocznie pada, aż 20 tys. osób w Polsce. Drugą przyczyną śmiertelności jest POChP, odpowiadające za 15 tys. zgonów rocznie, trzecią – astma (1,5 tys. zgonów).

Najgorsze rokowania mają natomiast pacjenci z rakiem płuca oraz chorujący na samoistne włóknienie płuc. Tylko połowa osób z tą ostatnią chorobą przeżyje 3 lata od momentu diagnozy.

W ocenie ekspertów, obecnych na konferencji naukowej "Ciężkie choroby płuc", główną przyczyną tych schorzeń jest palenie tytoniu. Odpowiada ono za 80-90 proc. zachorowań na POChP i raka płuca. Wpływ na rozwój chorób mają też zanieczyszczenie powietrza oraz rozwój alergii – szczególnie w przypadku astmy.

Spośród ciężkich chorób płuc, jedynie patogeneza idiopatycznego włóknienia płuc pozostaje nieznana. W wypadku tej choroby oprócz palenia wskazuje się na takie czynniki ryzyka, jak długotrwały kontakt m.in. z pyłem metali czy drzewnym oraz refluks żołądkowo-przełykowy.

Według estymacji prof. Wojciecha Piotrowskiego z Oddziału Klinicznego Pulmonologii i Alergologii Szpitala im. Norberta Barlickiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w Polsce na samoistne włóknienie płuc mogą chorować blisko dwa tysiące osób. Choroba może postępować niezwykle szybko, stąd ogromne znaczenie dla przebiegu leczenia ma jej wczesnej wykrycie. Tymczasem od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoznania choroby mijają średnio 2-4 lata.

Eksperci podkreślają, że w ostatnich latach obserwuje się znaczny postęp w medycynie w zakresie leczenia tych chorób. Nowoczesne leki pojawiły się w terapii POChP, astmy, raka płuca oraz samoistnego włóknienia płuc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH