Choroby przenoszone wakacyjnie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   27-07-2015, 15:32

Choroby przenoszone wakacyjnie Chwila uniesienia, a potem pamiątka na całe życie

Coraz częściej diagnozowane są w Polsce choroby wirusowe związane z zakażeniem wirusami opryszczki (HSV) i brodawczaka ludzkiego (HPV). Do lamusa nie odeszły też kiła i rzeżączka. Codziennie odnotowuje się trzy nowe przypadki HIV. Do zakażeń często dochodzi poprzez kontakty seksualne, a wakacje sprzyjają ryzykownym zachowaniom - ostrzegają specjaliści.

Jak mówi nam prof. Andrzej Gładysz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, nie sposób dokładnie ocenić skali zachorowań na choroby weneryczne w Polsce, ponieważ wielu zakażonych wstydzi się choroby i leczy w prywatnych gabinetach albo wcale.

- Stąd możemy obserwować jedynie ogólne zjawiska epidemiologiczne, ale i na tej podstawie należy stwierdzić, że choroby te, wbrew powszechnej opinii, wcale nie należą do przeszłości - zaznacza nasz rozmówca.

Dodaje, że ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi dotyczy każdej aktywnej seksualnie osoby, bez względu na jej wiek, płeć czy warunki społeczne. Zakazić się można także przy pierwszym w życiu kontakcie seksualnym. Osoby młode, w wieku 18-27 lat, to znacząca grupa wśród chorych zakaźnie, nie tylko na choroby weneryczne.

Jak informuje nas Krajowe Centrum ds. Aids, ponad 50 proc. z ok. 1000 nowych zakażeń HIV, do których co roku dochodzi w Polsce, dotyczy osób między 16. a 24. rokiem życia. Blisko 60 proc. osób żyjących w naszym kraju z HIV nie ma skończonych 30. lat. Co roku liczba zakażonych HIV rośnie o kolejne 13 proc.

Profesor Gładysz zwraca uwagę, że brak świadomości młodych ludzi w kwestii zagrożeń związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową jest spowodowany faktem, że wstydzimy się o nich mówić.

- Polacy nie bardzo chcą rozmawiać o kile, AIDS czy opryszczce narządów płciowych. Unikamy rozmów o takich problemach nawet w relacjach z najbliższymi - podkreśla ekspert i dodaje, że głównie dlatego wielu chorych nie szuka pomocy u specjalistów i tym samym stanowi potencjalne źródło zakażenia dla kolejnych osób.

Profesor Gładysz nie ukrywa, że kolejki do specjalistów leczących choroby zakaźne wyraźnie wydłużają się właśnie po wakacjach.

Dr Andrzej Depko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej przy okazji V edycji konkursu Pozytywnie Otwarci wskazywał, że również imprezy masowe licznie organizowane latem, sprzyjają ryzykownym zachowaniom seksualnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH