Choroby rzadkie: pacjenci latami oczekują na prawidłową diagnozę

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   28-02-2018, 08:44

Choroby rzadkie: pacjenci latami oczekują na prawidłową diagnozę Nawet 3 miliony Polaków może cierpieć z powodu chorób rzadkich (Fot. Archwium)

Większość chorób rzadkich wciąż nie potrafimy skutecznie leczyć. Zdarza się, że chorzy są diagnozowani po długich latach i okazuje się, że w ich przypadku jest dostępny lek i jest on refundowany, ale chory w wyniku długiej nieleczonej choroby umiera przed jego podaniem - mówi prezes Teresa Matulka.

Nawet 3 miliony Polaków może cierpieć z powodu chorób rzadkich. Do tej pory rozpoznano ponad 8 tys. tego typu schorzeń. Z tej licznej grupy tylko niewielki odsetek może być skutecznie leczony, ale wszyscy potrzebują właściwej opieki medycznej. Niestety wciąż mamy z tym w Polsce olbrzymi kłopot. 28 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich.

Problemy chorych zaczynają się już na etapie diagnostyki. Pacjenci na postawienie właściwej diagnozy czekają zazwyczaj kilka lat. A trudności z diagnostyką w chorobach rzadkich pojawiają się na poziomie klinicznym.

Jak mówiła prof. Jolanta Sykut-Cegielska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, w kraju brakuje w tym obszarze lekarzy różnych specjalności, a ponadto chory, zanim trafi do genetyka, wcześniej przechodzi średnio przez pięciu różnych lekarzy. Ci jednak zazwyczaj skupiają się na swojej specjalności, wykluczając inne problemy chorobowe i nie myślą o tym, że przyczyną może być choroba rzadka.

Długa droga chorego
Podobnego zdania jest Teresa Matulka, prezes Stowarzyszenia Chorych na Mukopolisacharydozę (MPS) i Choroby Rzadkie. Jak zauważa, osoby cierpiące z powodu chorób rzadkich, oczekując latami na prawidłową diagnozę, często dochodzą do niej w zaawansowanym stadium choroby z licznymi powikłaniami.

- Większość chorób rzadkich ma podłoże genetyczne. Część z nich ujawnia się dopiero w wieku młodzieńczym lub dorosłym. W kraju mamy zaś niewielkie grono specjalistów posiadających doświadczenie w diagnostyce takich przypadków. Problem jest też z dostępnością samych badań genetycznych. W rezultacie chorzy mają do czynienia z ogromnymi problemami. Od braku podstawowych informacji na temat leczenia, braku specjalistów, poczucia społecznej izolacji, a na kosztach leków i rehabilitacji kończąc - zaznacza Matulka.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że niestety zdarza się, że zanim taki pacjent trafi do odpowiedniego specjalisty, zalicza wiele lekarzy zbędnych wizyt, zostaje poddany wielu niepotrzebnym hospitalizacjom i badaniom, które mogą mieć fatalny wpływ na jego zdrowie.

- W trakcie tego błędnego koła traci się pieniądze, których brakuje potem chociażby na rehabilitację. Chorzy nierzadko narażeni są na procedury zagrażające ich życiu - podkreśla prezes.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH