Choroby rzadkie występują bardzo często

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   04-12-2014, 09:16

Choroby rzadkie występują bardzo często

Zdefiniowanie chorób rzadkich wynikało z potrzeby. Zauważono, że pacjenci, których choroba występuje znacznie rzadziej niż w przypadku schorzeń powszechnych, nie mają takiego samego dostępu do nowych technologii.

Uznano, że choroba rzadka jest wtedy, kiedy choruje na nią od 2 do 5 osób na 10 tys. populacji – wyjaśniła prof. Bożenna Dembowska-Bagińska, kierownik Kliniki Onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka, podczas debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. „Medycyna molekularna a choroby małych populacji pacjentów” (Warszawa, 19 listopada br.).

Ponieważ jednak obecnie rozpoznanych jest już kilka tysięcy takich chorób, paradoksalnie są jednymi z najczęściej występujących na świecie. – To jest epidemia. W UE choruje na nie 35 mln ludzi. W Polsce ok. 8 proc. populacji, czyli nawet 3 miliony osób. Rocznie rozpoznajemy ok. 50 nowych chorób rzadkich. Dziś jest ich już 7-8 tysięcy. Za pięć lat będzie jeszcze więcej – mówił dr Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Jedną z przyczyn lepszej rozpoznawalności i rozwoju w tym obszarze jest ogromny postęp naukowo-badawczy i diagnostyczny. Ponadto w niektórych jednostkach chorobowych można wyodrębniać podgrupy. Dr Matusewicz podaje przykład migreny: – Obecnie migrena jest chorobą powszechną – choruje na nią około pół miliona Polaków. Ale na przewlekłą migrenę choruje już tylko ok. 300 osób.

Eksperci podawali kolejne przykłady. – Definicja choroby rzadkiej przyjęta w narodowym programie mówi o 5 pacjentach na 10 tys. osób. Jednak liczba nowych chorób rzadkich rośnie z tygodnia na tydzień. Wiemy też, że zdarzają się u osób dorosłych. Dopiero od niedawna mamy możliwości diagnostyczne ich rozpoznawania. Dzięki temu wiemy, że niektóre postacie choroby Parkinsona oporne na leczenie zaliczane są do procedur rzadkich. Prawie cała onkologia dziecięca to dziś schorzenia rzadkie – mówiła dr Barbara Czaplicka, posłanka i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.

– Niektóre choroby przez lata nie były rozpoznawane. Tak było w przypadku stwardnienia guzowatego. Do 1980 roku rozpoznawano jeden przypadek na 200 tys. populacji. Dzięki poszerzeniu wiedzy na temat tej jednostki chorobowej okazuje się, że schorzenie występuje znacznie częściej. Obecnie rozpoznawalność wynosi jeden przypadek na 6 tys. osób – informowała prof. Danuta Perek, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH