Chory na odrę może zarazić nawet 18 osób, chory na grypę od 2 do 4 osób

FARMAKOTERAPIA

Autor: zaszczepsiewiedza.pl/ rynekaptek.pl   18-11-2016, 15:45

Chory na odrę może zarazić nawet 18 osób, chory na grypę od 2 do 4 osób Najlepszą profilaktyką przeciwko chorobom zakaźnym są szczepienia

Szczepionki uratowały 20,3 miliona dzieci przed śmiercią z powodu odry w ciągu ostatnich 15 lat - podaje najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Mimo iż umieralność na odrę zmniejszyła się o prawie 80% w ostatnich latach, to nadal każdego dnia prawie 400 dzieci, głównie w krajach rozwijających się, umiera z powodu tej choroby. Również kraje znacznie bliższe Polsce, jak Niemcy czy Rumunia, nie są wolne od tego groźnego wirusa. Jednak tam przyczyną zachorowań oraz poważnych powikłań, w tym śmierci dzieci, nie jest ograniczony dostęp do szczepień, ale rosnące w siłę ruchu antyszczepionkowe.

Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą, która przenosi się przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub drogą kropelkową. Chory może zarazić nawet 18 osób, podczas gdy, dla porównania, chory na grypę od 2 do 4 osób. Odra jest też jedną z głównych przyczyn umieralności dzieci na świecie, a można jej w dużym stopniu zapobiec podając dwie dawki szczepionki.

Szczepienie na tę chorobę musi jednak być prowadzone w danym kraju nieprzerwanie, systematycznie, inaczej możliwy jest szybki powrót epidemii. W krajach, gdzie jest przerwa w szczepieniach, na przykład z powodów gospodarczych, konfliktów zbrojnych lub klęsk żywiołowych, wirus zaczyna atakować głównie dzieci oraz osoby starsze.

W 2015 roku ogniska zachorowań zanotowano w Egipcie, Etiopii, Niemczech, Kirgistanie oraz Mongolii. W Mongolii oraz Niemczech zachorowania zanotowano głównie u osób starszych, co zwraca uwagę na potrzebę prowadzenia szczepień przeciw odrze nastolatków oraz młodych dorosłych, którzy nie mają odpowiedniej ochrony przeciw tej chorobie.

W Polsce szczepi się przeciw odrze szczepionką skojarzoną, popularnie zwaną MMR, która zawiera żywe, ale osłabione, wirusy odry świnki i różyczki, lub odry, świnki, różyczki i ospy wietrznej (MMR-V). Jak podaje portal Polskiego Zakładu Higieny poświęcony szczepieniom: „Skuteczność szczepionek MMR i MMR-V jest bardzo wysoka. Po podaniu dwóch dawek szczepionki MMR lub MMR-V co najmniej 96% (86%-100%) dzieci jest chronionych przed zachorowaniem na odrę.

Więcej: www.zaszczepsiewiedza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH