Chorzy na nowotwory skóry bez szans na lek "celowany"

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   09-11-2016, 12:07

Chorzy na nowotwory skóry bez szans na lek "celowany" Ostatnim ratunkiem dla chorych na zaawansowanego raka skóry jest terapia celowana.

W Polsce pacjenci z zaawansowanym rakiem podstawnokomórkowym skóry oraz z zaawansowanym czerniakiem nie mogą skorzystać z leczenia celowanego molekularnie – ocenili uczestnicy dyskusji eksperckiej „Rzeczpospolitej".

Chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego diagnozowanych jest od 30 do 50 rocznie. Są to pacjenci, u których inne metody leczenia – operacja czy radioterapia – zawiodły oraz tacy, u których ze względu na położenie zmian nie można takich standardowych terapii zastosować. Chemioterapia jest z kolei nieskuteczna.

– Ci pacjenci wykorzystali już wszelkie możliwe metody terapeutyczne i nie mamy im już nic kompletnie do zaoferowania – skomentował prof. Witold Owczarek, przewodniczący Sekcji Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Ostatnią szansą mógłby dla nich być terapia celowana (lek wismodegib), który blokuje w komórkach raka szlak sygnałowy Hedgehog.

Dzięki temu wzrost guza zostaje zahamowany, a chory zyskuje szansę na dłuższe życie dobrej jakości. Lek daje szybką i długotrwałą odpowiedź u 60-70 proc. pacjentów. Obecnie nie jest jednak w Polsce finansowany w ramach programów lekowych.

Jak czytamy na stronie "Rz", terapia celowana przynosi tym chorym nie tylko ulgę fizyczną, ale też psychiczną. Otwarte rany maleją, przestają wydzielać odór.

Specjaliści zaznaczają, że w ostatnich latach poprawił się w Polsce dostęp do nowych terapii dla chorych na czerniaka. Nasz kraj wciąż jednak odstaje od reszty Unii Europejskiej pod względem finansowania terapii.

Obecnie chorzy z zaawansowanym czerniakiem mający mutację w genie BRAF mogą dostawać jeden lek z grupy tzw. inhibitorów BRAF (wemurafenib lub dabrafenib). Natomiast standardem jest podawanie im terapii skojarzonej, czyli inhibitora BRAF łącznie z inhibitorem MEK (kobimetynib lub trametynib).

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH