Chorzy na SM mogą liczyć na zindywidualizowane leczenie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rynek Zdrowia/rynekaptek.pl   17-10-2016, 12:44

Chorzy na SM mogą liczyć na zindywidualizowane leczenie Prof. Danuta Ryglewicz

Od 1 lipca, chorzy na stwardnienie rozsiane, dzięki zmianom w programie lekowym, otrzymali dwa nowe leki: Tecfiderę (dimethylis fumaras) i Plegridy (Peginterferonum beta-1a). Jednak mimo, że sytuacja chorych na SM w Polsce uległa widocznej poprawie, pozostało jeszcze szereg problemów do rozwiązania.

- Dzięki rozszerzeniu palety leków pierwszoliniowych lekarze uzyskali możliwość indywidualizowania leczenia chorych na SM, polegającą na dobieraniu określonego leku do stanu zdrowia i aktywności życiowej pacjenta – mówi prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii.

Twierdzi, że specjaliści mając obecnie do dyspozycji cztery opcje do wyboru w pierwszej linii leczenia mogą te leki dowolnie zmieniać.

- W projektach złożonych w Ministerstwie Zdrowia została także przedstawiona propozycja dotycząca objęcia leczeniem natalizumabem, w ramach terapii II-liniowej, pacjentów chorych na SM - JCV dodatnich – tłumaczy prof. Ryglewicz.

Uważa, że dziś, dzięki licznym badaniom wiadomo, że chorzy na stwardnienie rozsiane, którzy nie mają przeciwciał przeciw wirusowi JC mogą bezpiecznie przyjmować natalizumab.

Prof. Ryglewicz wskazuje jednak, że mimo poprawy sytuacji chorych na SM w Polsce,  pozostało jeszcze szereg problemów do rozwiązania. Jednym z ważniejszych jest utworzenie ośrodków kompleksowej opieki nad pacjentem, czyli kompleksowego zabezpieczenia chorych na SM.

 Więcej: www.rynekzdrowia.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH