Chorzy na SM wcześnie zagrożeni osteoporozą

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-07-2011, 13:41

Osoby ze stwardnieniem rozsianym (SM), poważanym schorzeniem mózgu i rdzenia kręgowego, często już na początku choroby mają słabsze kości i cierpią na osteoporozę - wynika z badań, o których informuje pismo "Neurology".

"Nasze wyniki wskazują, że pacjenci ze stwardnieniem rozsianym oraz ich lekarze od początku choroby powinni rozważyć podjęcie działań zapobiegających osteoporozie i utrzymujących kości w dobrym stanie zdrowia" - komentuje współautorka pracy Stine Marit Moen ze Szpitala Uniwersytetu w Oslo.

Według badaczki, w grę wchodzić tu może zmiana diety, na taką, która dostarczy organizmowi odpowiednie ilości witaminy D i wapnia, rozpoczęcie lub intensyfikacja ćwiczeń siłowych z obciążeniem oraz zażywanie leków wzmacniających kości.

Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych chorób centralnego układu nerwowego, czyli mózgu i rdzenia kręgowego, osób dorosłych, które może prowadzić do niepełnosprawności. Najczęściej dotyka osób młodych, między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety cierpią na nie 2-3 razy częściej niż mężczyźni.

W rozwoju choroby udział biorą autoagresywne komórki odporności (zaliczane do tzw. limfocytów T), które błędnie rozpoznają białka własnej tkanki nerwowej jako obce. Po dostaniu się do mózgu, atakują one i niszczą tzw. mielinę, tworzącą na włóknach nerwowych rodzaj izolatora i usprawniającą przewodzenie impulsów.

Powoduje to zaburzenia w transmisji bodźców nerwowych, a ponadto w miejscach ataku dochodzi do obumierania neuronów. W efekcie u pacjenta pojawiają się objawy choroby, np. problemy z widzeniem, zaburzenia równowagi i czucia, drętwienie i sztywność mięśni, trudności z chodzeniem, a także pogorszenie zdolności poznawczych. Choroba może doprowadzić do niepełnosprawności ruchowej.

"Wiadomo, że osoby, które od dłuższego czasu chorują na stwardnienie rozsiane są bardziej narażone na spadek gęstości tkanki kostnej i złamania, ale nie jest jasne, czy zmiany w kościach zachodzą już na początku choroby, czy są związane z takimi czynnikami, jak brak ćwiczeń z powodu niepełnosprawności ruchowej, zażywane leki lub niedobory witaminy D, np. w związku z brakiem ekspozycji na słońce" - tłumaczy Moen.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH