Chorzy na wtórnie postępującą postać SM domagają się refundacji leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-09-2015, 11:20

Chorzy na wtórnie postępującą postać SM domagają się refundacji leków Mitoksantron był wytwarzany w Polsce, ale nie jest refundowany

Osoby, u których stwardnienie rozsiane przybrało postać wtórnie postępującą także powinny mieć możliwość korzystania z refundowanych leków - mówili eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Jak zaznaczył prof. Andrzej Potemkowski, kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej i Psychoprofilaktyki Uniwersytetu Szczecińskiego, w obecnym kształcie program lekowy wyklucza z leczenia pacjentów z wtórnie postępującą postacią SM, którzy nadal mogliby odnosić korzyści z terapii – podaje PAP.

Prof. Selmaj, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wskazał na dwa leki – na interferon beta, który pomaga chorym na wtórne postępujące SM oraz na mitoksantron – syntetyczny antybiotyk, który hamując procesy zapalne spowalnia postęp choroby w fazie SP. Mitoksantron został zarejestrowany, jako lek do stosowania w SP SM i jeszcze przed kilku laty był wytwarzany w Polsce. Natomiast obecnie cena tego leku wzrosła z 50 do 1500 złotych i nie jest on refundowany.

Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęstszych, przewlekłych i nieuleczalnych chorób neurologicznych, o bardzo różnorodnym przebiegu klinicznym. Na ogół diagnozowana jest u młodych dorosłych, między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia, ale coraz częściej także u osób poniżej 18. roku życia oraz u dzieci. Najmłodsze dziecko, u którego wykryto SM miało kilkanaście miesięcy.

Z danych NFZ wynika, że w Polsce żyje przynajmniej 45 tys. osób chorych na SM. Badania dotyczące bliźniąt jedno- i dwujajowych sugerują, że zachorowaniu mogą sprzyjać czynniki genetyczne, jednak zależność jest bardzo skomplikowana. W każdym razie Azjaci są mniej podatni na SM od Europejczyków – w Japonii choruje 1 osoba na 100 tysięcy, w Niemczech – 1 na tysiąc - mówił prof. Krzysztof Selmaj.

 Wyróżnia się 3 główne postacie SM: rzutowo-remisyjną - RR SM, przebiegającą z rzutami i remisjami, wtórnie postępującą - SP SM, w której objawy narastają po okresie RR SM, ale do zaostrzeń już nie dochodzi oraz postać pierwotnie postępującą - PP SM, która od początku charakteryzuje się stałym postępem choroby, bez dających się wyodrębnić rzutów. Najczęściej występuje postać rzutowo–remisyjna, na początku choroby dotyczy około 80 proc. pacjentów.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH