Chorzy z rakiem płuca apelują o dostęp do terapii

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   08-11-2017, 15:24

Chorzy z rakiem płuca apelują o dostęp do terapii Co roku w naszym kraju ponad 22 tysiące osób słyszy diagnozę raka płuca i niemal tyle samo umiera

Jako koalicja organizacji wspierających pacjentów z chorobami nowotworowym z okazji Miesiąca Świadomości Raka Płuca zwracamy uwagę na sytuację pacjentów z rakiem płuca - piszą członkowie organizacji zrzeszających chorych i ich rodzin.

Co roku w naszym kraju ponad 22 tysiące osób słyszy diagnozę raka płuca i niemal tyle samo umiera. 25% wszystkich zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych rakiem płuca. 

W Polsce wydatki na innowacyjne leki stosowane w raku płuca finansowane w ramach programów lekowych sięgają jedynie 3,7% wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, a ostatnia zmiana na liście leków refundowanych nie poprawi zauważalnie tych proporcji.

Profilaktyka raka płuca, która ustawowo powinna być finansowana z podatku akcyzowego, nigdy tego finansowania nie otrzymała. Diagnostyka, rozproszona i nie skoordynowana opóźnia wdrożenie optymalnego leczenia, a czas jest dla pacjenta z tą chorob¹ wartością najwyższą. Na ten ponury obraz nakłada się brak odpowiedniej liczby wyspecjalizowanych, referencyjnych ośrodków leczących raka płuca - podsumowują organizacje: Polskie Amazonki, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oraz Alivia.

Przypominają, że apelują o refundację terapii antyangiogennych u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca oraz terapii immunokompetentnych (rak płaskonabłonkowy).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH