Ciągły stres wpływa na szybsze starzenie się

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/ rynekaptek.pl   18-06-2015, 12:53

Ciągły stres wpływa na szybsze starzenie się Chorniczny stres równa się szybsze starzenie

Kobiety żyjące w chronicznym stresie mają niższy poziom białka kloto, hormonu regulującego starzenie (nadaktywny gen kloto wydłuża życie) i poprawiającego funkcjonowanie poznawcze.

W ramach studium zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) porównywał matki dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu z kobietami z niskim poziomem stresu.

Dodatkowo Amerykanie ustalili, że panie z klinicznie istotnymi objawami depresji miały niższy poziom kloto we krwi niż zestresowane kobiety, które nie doświadczały takich symptomów - informuje portal kopalniawiedzy.pl.

Gen kloto (nazwany tak od imienia mojry Kloto, prządki nici żywota) został odkryty w 1997 r. przez dr. Kuro-o i współpracowników. Ekspresja białka zachodzi w wielu tkankach, zwłaszcza w splocie naczyniówkowym w mózgu, przytarczycach i cewkach dystalnych nerek. U zwierząt, np. myszy, pozbawionych genu kloto występują objawy starzenia, takie jak zwapnienia naczyń, a także utrata masy kostno-mięśniowej. Przy większej ilości kloto życie ulega wydłużeniu.

 Studium objęło 90 opiekunek dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (doświadczały one silnego stresu) oraz 88-osobową grupę kontrolną z niskim poziomem stresu. Badanymi były głównie kobiety w wieku trzydziestu kilku i czterdziestu kilku lat. Wszystkie były zdrowe.

Poziom kloto obniża się z wiekiem, ale w tym badaniu stosunkowo młodych osób spadki występowały wyłącznie w grupie kobiet żyjących w silnym stresie.

Więcej: http://kopalniawiedzy.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH