Co drugi pacjent nie przestrzega zaleceń lekarzy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   24-06-2015, 08:27

Co drugi pacjent nie przestrzega zaleceń lekarzy

Aż 51 proc. pacjentów nie przestrzega zaleceń lekarzy, w tym tych dotyczących zażywania leków - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek (23 czerwca) w Warszawie prof. Krzysztof Narkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Konferencję zorganizowano w ramach kampanii edukacyjnej "Ciśnienie na życie", która ma przekonać Polaków do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego krwi i profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Aż 10,9 mln Polaków powyżej 18. roku życia ma nadciśnienie, spośród których skutecznie leczy się 2,7 mln osób - wynika z badań NATPOL.

Jeszcze gorzej jest w przypadku podwyższonego poziomu całkowitego cholesterolu (przekraczającego 190 mg/dl). Z tych samych badań wynika, że jest on za wysoki u 61 proc. naszej populacji, czyli 18 mln osób. Spośród nich aż u 65 proc. osób nie został jeszcze wykryty, a skutecznie leczonych jest zaledwie 8 proc. Polaków z hipercholesterolemią.

- Wiele osób nie wie lub nie chce wiedzieć, że powinny one zmienić styl życia, a gdy nie jest to wystarczające muszą stosować również leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi oraz stężenie cholesterolu. Inni z kolei podejmują leczenie, ale nie przestrzegają zaleceń terapeutycznych - powiedział kierownik zakładu nadciśnienia tętniczego katedry nadciśnienia tętniczego i diabetologii GUM, prof. Krzysztof Narkiewicz.

Specjalista przytoczył dane, z których wynika, że 40 proc. pacjentów często nie stosuje się do wskazań lekarzy, a 11 proc. od czasu do czasu. Oznacza to, że aż 51 proc. pacjentów nie przestrzega zaleceń terapeutycznych. - Jeszcze trudniej jest zmienić styl życia. Po pewnym okresie zaledwie 3 proc. badanych jest aktywna fizycznie i przestrzega odpowiedniej diety" - powiedział specjalista.

Spośród chorych cierpiących na nadciśnienie tętnicze do nieprzestrzegania zaleceń przyznaje się średnio 44 proc. pacjentów - wynika z badań w krajach europejskich opublikowanych w skierowanym do lekarzy opracowaniu "Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych", które dziennikarzom przedstawiono na konferencji. W Polsce nie stosuje się do nich ponad 50 proc. chorych na nadciśnienie, podczas gdy w Holandii - jedynie 30 proc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH