Co dziesiąty Amerykanin zażywa antydepresanty

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/gazeta.pl/rynekaptek.pl   11-08-2011, 10:00

Ponad 10 proc. Amerykanów co roku zażywa już antydepresanty. Coraz więcej osób sięga po te leki nie z powodu depresji czy zaburzeń lękowych, lecz stosuje je jako remedium na codzienne stresy - wykazał raport opublikowany przez "Health Affairs".

Najnowsze opracowanie sugeruje, że stale zwiększa się zużycie leków przeciwdepresyjnych. Jednym z głównych tego powodów jest to, że przestały one stygmatyzować ludzi, którzy je zażywają. Zwiększa się też wiedza o chorobach psychicznych. Z kolei lekarze rodzinni coraz chętniej przepisują je osobom, które nie cierpią na jakiekolwiek zaburzenie psychiczne.

Efekt jest taki, że antydepresanty, takie jak prozac, paxil i lexapro, są już trzecią grupą najczęściej przepisywanych leków (po statynach obniżających cholesterol i antybiotykach).

Wskazuje na to analiza danych udostępnionych przez Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (CDC) dotyczących 233 tys. 144 pacjentów, którzy odwiedzili lekarza rodzinnego w latach 1996-2007. Okazało się, że w okresie 12 lat z 4 do 9 proc. zwiększyła się liczba recept na leki przeciwdepresyjne przepisywane przez lekarzy rodzinnych.

Jednocześnie ponaddwukrotnie - z 2,5 do 6,4 proc. - zwiększyła się liczba antydepresantów przepisywanych osobom, które nie mają żadnych chorób psychicznych. Najczęściej były to kobiety rasy białej w wieku 35-64 lat. Wiele z nich chorowało na schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca i choroba wieńcowa. Narzekały również na podenerwowanie, bezsenność, zaburzenia seksualne i trudności z pozbyciem się nałogu palenia tytoniu.

Prof. Tony Tang, psycholog z Northwestern University w Evanston, zwraca uwagę, że coraz częstsze sięganie po leki przeciwdepresyjne zastępuje tradycyjne używki. - Przed nastaniem epoki antydepresantów sposobem na stresy było głównie nadużywanie alkoholu i palenie papierosów - twierdzi.

Prof. Ramin Mojtabai, psychiatra z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore, ostrzega przed negatywnymi skutkami zażywania leków przeciwdepresyjnych. Zapewnia, że nie wykazują ostrych działań niepożądanych, ale nie można wykluczyć, że skutki uboczne mogą się pojawić po dłuższym okresie ich zażywania.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH