Co jest najlepsze na chore zatoki?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kurier PAP/rynekaptek.pl   30-12-2016, 08:09

Co jest najlepsze na chore zatoki? Zatoki można wyleczyć, trzeba tylko dobrać odpowiednie leki

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej oraz fitoterapia to najskuteczniejsze sposoby na chore zatoki.

Jak ukazuje najnowsze badanie "Jak Polacy leczą zatoki? - www.leczzatoki.pl", Polacy mają długotrwały problem z chorymi zatokami.

Aż 80 proc. ankietowanych przyznało, że zmaga się z nim ponad pół roku, a 55 proc. dłużej niż dwa lata. Najczęstszą dolegliwością jest niedrożność nosa. Występuje ona u 75 proc. osób, a u 2/3 z nich powraca często lub trwa niemal bez przerwy. 

Aby pokonać problem respondenci najczęściej sięgają po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (70 proc.). Niemal równie popularne są krople do nosa, płukanki i aerozole. Korzysta z nich 65 proc. osób.

Wskazane metody powodują chwilową poprawę samopoczucia, jednak nie leczą przyczyny choroby. Najrzadziej Polacy stosują antybiotyki, 75 proc. osób sięga po nie rzadko lub bardzo rzadko. Są wprawdzie uważane za najskuteczniejsze (52 proc.), jednak jednocześnie mają najwięcej skutków ubocznych.

Doktor Grzegorz Januszek, specjalista otorynolaryngolog obok tak oczywistych działań jak wypoczynek oraz właściwe odżywianie i picie dużej ilości płynów zaleca stosowanie leków.

Zgodnie z zaleceniami wydanymi przez europejski zespół ekspertów w dokumencie EPOS 2012 najskuteczniejsze są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej oraz fitoterapia, czyli terapia za pomocą leków pochodzenia roślinnego o skuteczności potwierdzonej w badaniach klinicznych.

Więcej: kurier.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH