Co jeszcze może być przyczyną choroby Leśniowskiego-Crohna?

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/ rynekaptek.pl   27-04-2015, 13:23

Co jeszcze może być przyczyną choroby Leśniowskiego-Crohna?

Nierównowaga bakterii przewodu pokarmowego może prowadzić do stanu zapalnego podobnego do choroby Leśniowskiego-Crohna (ChLC). Gdy mikrobiom przeszczepiano od chorych myszy do przewodu pokarmowego zdrowych gryzoni, w jelicie cienkim tych drugich pojawiały się symptomy ChLC.

- Chociaż wykorzystaliśmy myszy z podwyższoną genetyczną predyspozycją do stanu zapalnego typu ChLC, objawy pojawiały się dopiero po przeszczepie mikroflory jelitowej chorych osobników - podkreśla prof. Dirk Haller z Technische Universität München (TUM).

Co ważne, choroba nie jest wywoływana przez pojedynczy typ bakterii. Mogłoby się wydawać, że dysbiotyczne czy niezrównoważone są pewne kombinacje bakterii, dlatego ich właściwości powinny zostać wyjaśnione - informuje portal kopalniawiedzy.pl.

Badania niemieckiego zespołu rzuciły też więcej światła na komórki Panetha z dolnych części krypt jelitowych, które biorą udział w reakcjach obronnych jelit i fagocytozie mikroorganizmów. Od pewnego czasu wiadomo było, że obumierają one w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna, ale nikt nie potrafił powiedzieć, czy zjawisko to prowadzi do nierównowagi w obrębie mikrobiomu. Najnowsze studium autorów publikacji wskazuje, że utrata funkcji komórek Panetha to raczej skutek, a nie przyczyna stanu zapalnego.

Więcej: http://kopalniawiedzy.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH