Co ma wspólnego awermektyna z grą w golfa?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-10-2015, 15:11

Co ma wspólnego awermektyna z grą w golfa? Noblista Satoshi Omura

Satoshi Omura, laureat Nagrody Nobla 2015 w dziedzinie fizjologii i medycyny, jest mistrzem w wykorzystywaniu związków produkowanych przez mikroorganizmy w walce z chorobami pasożytniczymi. Omura dzięki pasji do golfa dokonał przełomowego odkrycia.

Naukowiec pracując od wielu lat w Kitasato Institute w Tokio, Omura opracował oryginalne metody izolacji i hodowli mikroorganizmów (zwłaszcza obecnych w glebie), dzięki czemu odkrył aż 13 ich nowych rodzajów i 42 nowe gatunki. Pozwoliło mu to również odkryć ponad 470 produkowanych przez nie związków organicznych, z których wiele posiada unikatową strukturę i aktywność biologiczną.

Wśród nich znajduje się 26 substancji (lub ich pochodnych), które obecnie są powszechnie wykorzystywane jako leki w terapii poważnych chorób ludzi, w leczeniu zwierząt, w rolnictwie, a także jako odczynniki w badaniach biochemicznych.

Wśród odkrytych przez niego i jego zespół substancji znajduje się m.in. cerulenina, produkowana przez grzyby z gatunku Acremonium caerulens. Jest to pierwszy znany inhibitor biosyntezy tłuszczów, który stał się punktem wyjścia do stworzenia popularnych dziś leków obniżających poziom cholesterol – statyn.

Odkrycie przez Omurę inhibtora kinazy C – staurosporyny - pobudziło badania nad stworzeniem nowych leków przeciwnowotworowych, takich jak imatynib (słynny Glivec), który zmienił losy chorych na przewlekłą białaczkę szpikową.

Wśród innych związków odkrytych i zbadanych przez noblistę można wymienić laktacystynę i herbimycynę, które są inhibitorami proteasomu oraz białka opiekuńczego Hsp90. Pomogło to opracować lek o nazwie bortezomib na szpiczaka mnogiego (jeden z najczęstszych nowotworów układu krwiotwórczego).

W 1978 r. przez Omura odkrył awermektynę - antybiotyk makrolidowy, produkowany przez bakterie glebowe Streptomyces avermectinius, co doprowadziło do opracowania, we współpracy z Williamem C. Campbellem, iwermektyny.

Zamiłowaniem Omury jest gra w golfa - w próbce gleby z jednego z pól golfowych znalazł bakterie produkujące awermektynę.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH