Co powinien wiedzieć pacjent w aptece

FARMAKOTERAPIA

Autor: CIoL/rynekaptek.pl   23-12-2015, 11:31

Co powinien wiedzieć pacjent w aptece Apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, a nie sklepem

Centrum Informacji o Leku przygotowało krótki przewodnik pacjenta korzystającego z usług aptekarskich. Są to porady w oparciu o przepisy Ustawy Prawo farmaceutyczne oraz Ustawy o Izbach Aptekarskich. CIoL zapowiada też podobne kompendium o prawach pacjenta.

Pacjent powinien wiedzieć, że apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione, czyli farmaceuci i technicy farmaceutyczni, świadczą usługi farmaceutyczne takie jak, m. in. wydawanie produktów leczniczych, sporządzanie leków recepturowych i aptecznych, udzielanie informacji o produktach leczniczych (lekach) i wyrobach medycznych.

Apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, a nie sklepem, w związku tym pacjent ma prawo do obiektywnej i fachowej informacji o lekach, a nie tylko do informacji handlowej.

Z ustawy o Izbach Aptekarskich wynika, że usługą farmaceutyczną jest też sprawowanie opieki farmaceutycznej polegającej na dokumentowanym procesie, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta.

Apteka nie może funkcjonować bez magistra farmacji, ponieważ część czynności fachowych w aptece może wykonywać jedynie farmaceuta. Fachowych porad o lekach w aptece, a w szczególności informacji o lekach na receptę, może udzielić tylko magister farmacji. Jeżeli pacjent nie jest pewien czy obsługuje go magister farmacji czy technik, ma prawo o to zapytać.

Więcej na stronie Centrum Informacji o Leku.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH