Co trzecie roszczenie przeciwko szpitalom dotyczy zakażenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   13-06-2011, 06:25

Co trzecie roszczenie przeciwko szpitalom dotyczy zakażenia

Nawet co dziesiąta osoba hospitalizowana w Polsce może nabawić się zakażenia szpitalnego. Bezpośrednie koszty leczenia takich chorych sięgają 800 mln złotych rocznie.

Edukacja oraz inwestycje w obszarze kontroli zakażeń powinny być naturalnym kierunkiem działania i rozwoju ochrony zdrowia - głosi Raport Otwarcia programu "Stop Zakażeniom Szpitalnym. Program Promocji Higieny Szpitalnej".

Według raportu, w ostatnich latach sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie staje się coraz trudniejsza. Dzieje się tak głównie ze względu na zwiększające się zagrożenie nowymi i powracającymi zakażeniami, a także chorobami zakaźnymi, przeciw którym nie ma skutecznych leków ani szczepionek. Problem ten dotyczy wszystkich placówek ochrony zdrowia występujących na całym świecie.

„Stop Zakażeniom Szpitalnym” to inicjatywa nakierowana na edukację środowiska medycznego oraz opinii publicznej. Zadaniem programu jest wskazywać, że zapewnienie higienicznych warunków panujących w szpitalu jest aspektem ważnym zarówno dla personelu medycznego, jak i pacjenta.

Jak sobie nie zaszkodzić?
Wbrew pozorom, zakażenia szpitalne niekoniecznie biorą się wprost ze szpitala. - Prosty przykład: jeśli pacjent ma wyznaczony termin zabiegu chirurgicznego, na który czekał miesiącami, to z obawy przed jego odroczeniem może nie ujawnić lekarzowi drobnej infekcji gardła. Podczas operacji te same bakterie mogą opanować tkankę miękką innej części jego organizmu, tyle że już z dużo groźniejszym skutkiem - wyjaśnia dr  Małgorzata Bulanda, prezes Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych. - W takich przypadkach część odpowiedzialności spada na nieuważny personel, który powinien wykryć zagrożenie podczas rutynowego badania wykonywanego przed zabiegiem.

Szczególnie uciążliwe może być wtórne zakażenie jednym z lekoopornych szczepów gronkowca złocistego (MRSA). Jeśli nastąpi np. podczas zabiegu wszczepienia endoprotezy, niedługo potem można ją już tylko usunąć.  - Tymczasem zakażenia takiego można dość łatwo uniknąć. Wystarczy jakiś czas przed przed zabiegiem pobrać do analizy wymaz ze śluzówki nosa pacjenta, by sprawdzić, czy nie jest on nosicielem nosowym szczepu MRSA - przekonuje dr Bulanda.  

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH