Co warto wiedzieć o antykoncepcji

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gedeon Richter/ rynekaptek.pl   17-01-2017, 14:22

Co warto wiedzieć o antykoncepcji Dla aż dwóch na pięć badanych Polek nie było jasne to, czy tabletki antykoncepcyjne zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Z badań przeprowadzonych przy współpracy lekarzy-ginekologów wynika, że co piąta użytkowniczka nie potrafi stwierdzić, czy tabletki antykoncepcyjne zabezpieczają ją przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Z tematyką wiedzy pacjentek stosujących antykoncepcję doustną postanowili się zmierzyć ginekolodzy uczestniczący w programie edukacyjnym „Antykoncepcja dla Ciebie”.

Badanie wiedzy pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych zostało przeprowadzone przez firmę Brass Research & Development w ramach wspomnianego programu.

Danych do badania dostarczyli ginekolodzy, którzy przeprowadzili wywiad z 17 760 pacjentkami w okresie od października 2015r. do października 2016r.

Większość kobiet, które wzięły udział w ostatniej edycji badania, wykazała się znajomością mechanizmu działania tabletki antykoncepcyjnej. Na pytanie o to, czy prawdą jest, że hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych zapobiegają zapłodnieniu, zagnieżdżeniu się zarodka bądź owulacji, ponad 91 proc. badanych Pań odpowiedziało poprawnie.

Trzy czwarte badanych wie o tym, że poza wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży, stosowanie hormonalnej antykoncepcji doustnej może przynieść im dodatkowe korzyści (na pytanie o tę kwestię poprawnie odpowiedziało 75,8 proc. kobiet objętych badaniem).

Niepokoić mogą natomiast dwa fakty związane ze stosowaniem tego rodzaju antykoncepcji. Dla aż dwóch na pięć badanych Polek nie było jasne to, czy tabletki antykoncepcyjne zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (15,6% badanych nie wiedziało, czy to prawda, a 4,3 proc. kobiet udzieliło niepoprawnej odpowiedzi).

Po drugie, regularność przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo ważna z punktu widzenia skuteczności tej metody. Tymczasem jedna na dziesięć użytkowniczek tej metody, które uczestniczyły w badaniu, nie wie o tym, że największa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zostanie zachowana, gdy zażywa się je każdego dnia o tej samej porze.

Ponad jedna piąta z badanych pań nie posiadała wiedzy o tym, jak zachować się w przypadku pominięcia jednej dawki.

W przypadku, gdy została pominięta tabletka antykoncepcyjna i upłynęło mniej niż 12 godzin od jej planowego przyjęcia, należy ją jak najszybciej zażyć, a kolejną pigułkę trzeba wziąć o zwykłej porze. Tymczasem 18,8 proc. uczestniczek badania nie wiedziało, że jest to prawidłowy sposób działania w tej sytuacji, a 2,6 proc. kobiet uznało, że nie powinno się tak postąpić.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH