Cukrzyca: pewne leki sprzyjają przerzutom raka

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   15-04-2016, 13:14

Cukrzyca: pewne leki sprzyjają przerzutom raka Niektóre leki przeciwcukrzycowe mogą sprzyjać przerzutom nowotworowym

Związki o działaniu antyutleniającym stosowane jako leki przeciwcukrzycowe sprzyjają powstawaniu przerzutów nowotworowych w przypadku raków: jelita grubego i wątroby.

Cukrzyca to choroba, która podwyższa ryzyko wielu nowotworów. By zminimalizować to zagrożenie, zespół lekarzy przebadał dwie klasy leków dla diabetyków - hipoglikemizujące inhibitory dipeptydylopeptydazy 4 sitagliptynę i saksagliptynę, a także stosowany w terapii neuropatii cukrzycowej kwas α-liponowy (ALA).

Badania przeprowadzone na mysim modelu raków jelita grubego i wątroby wykazały, że wymienione wyżej klasy leków nie podwyższają co prawda ryzyka nowotworu, ale przyspieszają przerzutowanie istniejących guzów.

Choć na razie nie wiadomo, czy podobne zjawiska zachodzą u ludzi, autorzy publikacji z pisma Science Translational Medicine uważają, że lepiej zachować ostrożność, przepisując przeciwutleniacze diabetykom z grup podwyższonego ryzyka nowotworu.

Eksperymenty na komórkach pokazały bowiem, że leki aktywowały szlak sygnałowy jądrowego czynnika 2 (Nrf2), co ostatecznie wyzwalało ekspresję białek związanych z metastazją. Analiza próbek guzów wątroby pacjentów wykazała, że ekspresja Nrf2 korelowała z przerzutowaniem guza.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH