CZD: Sativex będzie podawany eksperymentalnie do końca 2016

FARMAKOTERAPIA

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   29-03-2016, 09:20

CZD: Sativex będzie podawany eksperymentalnie do końca 2016 Konopie w badaniach i eksperymentach

W CZD prowadzone są dwa eksperymenty medyczne z zastosowaniem kannabinoidów w leczeniu padaczki lekoopornej. W Polsce prowadzone są także badania kliniczne komercyjne z zastosowaniem preparatu Epidiolex - informuje resort zdrowia.

Terapie z zastosowaniem substancji zawierających kannabinoidy prowadzone są w Polsce w ramach eksperymentów medycznych lub badań klinicznych produktów leczniczych.

Wyniki badań wskazują, że na zastosowane leczenie kannabinoidami reaguje tylko część pacjentów. Terapia może przynieść korzyść kliniczną np. w postaci redukcji napadów w grupie chorych na padaczkę lekoodporną.

W latach 2014-2015 potwierdzono 45 wniosków na import docelowy produktów zawierających kannabinoidy we wskazaniu lekooporna postać padaczki oraz 1 wniosek we wskazaniu glejak wielopostaciowy.

Kontynuacja terapii
Obecnie w Centrum Zdrowia Dziecka prowadzone są dwa eksperymenty medyczne z zastosowaniem kannabinoidów w leczeniu padaczki lekoopornej:

1. kontynuacja leczenia preparatami Bediol, Bedrocan, Bedrolite, suszem ziela marihuany zawierającym kanabidiol i tetrahydrokanabinol od dnia 4 sierpnia 2015 r., u czworga pacjentów.

Eksperyment dotyczy pacjentów, u których wcześniej Marek Bachański zaordynował preparaty zawierające kannabinoidy. Od dnia 4 sierpnia 2015 r. w IPCZD kontynuowano leczenie, po uzyskaniu zgody właściwej komisji bioetycznej, zgodnie z zasadami prowadzenia terapii eksperymentalnej.

W eksperymencie uczestniczą pacjenci stosujący preparat kannabinoidów sprowadzany na zapotrzebowanie w ramach importu docelowego. Preparaty Bediol, Bedrocan i Bedrolite są zarejestrowanymi na podstawie prawa lokalnego w Holandii preparatami suszonych konopi kilku odmian, zalecanymi przez odpowiednie urzędy holenderskie do stosowania jako leczenie wspomagające zespołu Tourette'a, bólu neuropatycznego, wymiotów związanych z chemioterapią.

Żaden z tych preparatów nie był badany w padaczce. Eksperyment prowadzony jest w ramach budżetu IPCZD; koszty instytutu obejmują koszty badań laboratoryjnych, uzyskania odpowiednich zgód oraz koszty pracy zespołu badawczego. W eksperymencie uczestniczy obecnie 4 pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH