Czerniak: dzisiaj immunoterapia wydłuża życie o 2 lata i dłużej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   27-04-2016, 09:38

Czerniak: dzisiaj immunoterapia wydłuża życie o 2 lata i dłużej

W leczeniu zaawansowanego czerniaka przełomem okazała się nowego typu immunoterapia, która na wybranej grupie pacjentów stosowana jest również w Polsce - oceniają eksperci.

Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie w Warszawie prof. Piotr Rutkowski ocenia, że jeszcze niedawno chorzy na zaawansowanego czerniaka średnio mogli przeżyć jedynie pół roku. Dzięki nowej immunoterapii, odblokowującej receptor programowanej śmierci PD-1 i aktywizującej układ odpornościowy do walki z komórkami nowotworowymi, połowa pacjentów przeżywa 24 miesiące. Niektórzy z nich żyją znacznie dłużej.

Leki blokujące receptor PD-1 zostały zarejestrowane w Unii Europejskiej, ale w Polsce nie są jeszcze refundowane. Są natomiast dostępne w większości krajów europejskich, m.in. na Słowacji, w Szwecji, Czechach, Finlandii, Słowenii, Bułgarii, Irlandii, Hiszpanii, Danii, Luksemburgu, Austrii, Grecji i Wielkiej Brytanii. Poza UE leki te są refundowane również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu i Szwajcarii.

- Czekamy na refundację tych preparatów, gdyż bez nich trudno mówić o nowoczesnym leczeniu zaawansowanego czerniaka z przerzutami, dającym u części chorych dużą nadzieję na przedłużenie życia i poprawę jej jakości - podkreślił prof. Rutkowski. Leki te na ogół nie powodują poważniejszych działań ubocznych.

Na razie Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zaopiniowała refundację leków blokujących receptor PD-1 w ramach programu lekowego wraz z innymi terapiami zarejestrowanymi do leczenia tej choroby.

Preparaty odblokowujące receptor PD-1 są jednak stosowane w naszym kraju, na razie na wybranej grupie chorych. Prof. Rutkowski powiedział PAP, że w przypadku czerniaka dotąd wykorzystano je u ponad 200 chorych, spośród których 100 nadal żyje. Byli oni leczeni w ramach badań klinicznych lub tzw. programu wczesnego dostępu do terapii, finansowanego przez producenta leku.

- Do programu tego, który rozpoczęto w marcu 2015 r., zakwalifikowano 61 pacjentów cierpiących na zaawansowanego czerniaka z przerzutami. Z tej grupy nadal leczonych jest 30 chorych - powiedział prof. Rutkowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH