Część lekarzy uważa krztusiec za chorobę przeszłości. To błąd

FARMAKOTERAPIA

Autor: trojmiasto.wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   29-10-2015, 09:42

Część lekarzy uważa krztusiec za chorobę przeszłości. To błąd Nadal najlepsząprofilaktyką przeciw krztuścowi są szczepienia

Jeszcze do niedawna zachorowania na krztusiec występowały rzadko. Od pewnego czasu chorych jednak przybywa. Od stycznia do 15 października 2014 roku na krztusiec w całym kraju zachorowało prawie 1,5 tys. osób, w tym roku już 3,7 tysiąca.

- W tym roku liczba zachorowań na krztusiec jest większa niż w poprzednich latach - przyznaje na łamach wyborcza.pl Anna Obuchowska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

- Zapadalność na krztusiec na Pomorzu dochodzi do dziewięciu przypadków na 100 000 mieszkańców. W latach 2012, 2013, w których również notowaliśmy wzrost liczby zachorowań na krztusiec, zapadalność nie przekroczyła ośmiu. Średnia w Polsce jest obecnie mniejsza niż w naszym województwie, ale np. w 2012 r. średnia w Polsce wynosiła 12 na 100 000 mieszkańców.

Skąd ten wzrost zachorowań? - To efekt uboczny tego, że część lekarzy POZ, zwłaszcza młodych, uważa krztusiec za chorobę przeszłości i kiedy przychodzi do nich pacjent z przewlekłym kaszlem to zamiast zrobić mu badania krwi na obecność przeciwciał pałeczki krztuśca, leczą grypę i później ci chorzy zarażają kolejne osoby - tłumaczy internista z Gdańska.

- Wprowadzenie w 1960 roku szczepień ochronnych zmniejszyło zapadalność na krztusiec z 100-200 zachorowań na 100 000 mieszkańców do poziomu poniżej 1. Jednak od połowy lat 90. w Polsce obserwuje się stopniowy wzrost zapadalności na tę chorobę, nawet pomimo wprowadzenia w 2006 roku do kalendarza szczepień dodatkowej dawki przypominającej, dla dzieci w szóstym roku życia.

Zjawisko można tłumaczyć faktem, że 30 proc. osób szczepionych może zachorować na krztusiec pomimo szczepienia, ale przebieg zachorowania będzie łagodniejszy niż u dzieci nieszczepionych w ogóle. Poza tym, odporność nabyta po szczepieniu przeciw krztuścowi nie jest trwała, a obecnie uważa się, że może wygasać już po upływie trzech lat - zauważa Obuchowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH