Czy linie elektroenergetyczne są szkodliwe dla zdrowia?

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   06-10-2016, 10:43

Czy linie elektroenergetyczne są szkodliwe dla zdrowia? Linie elektroenergetyczne wytwarzają pole elektromagnetyczne. To może negatywnie działać na zdrowie

Wyniki dotychczas przeprowadzonych badań wskazują na możliwość niewielkiego wzrostu zachorowalności na leukemię u dzieci mieszkających w pobliżu linii elektroenergetycznych. Każdorazowo ich budowa powinna być poprzedzona oceną - informuje MZ.

Kwestia szkodliwego działania pól elektromagnetycznych (PEM) linii elektroenergetycznych jest ciągle otwarta i prowadzone są w tym zakresie intensywne badania - informuje resort zdrowia w odpowiedzi na petycję mieszkańców, którzy sprzeciwiają się budowie na terenie Żukowa linii przesyłowej trzytorowej 2x400 kV + 220 kV relacji Żarnowiec - Gdańsk Błonia.

MZ: - Na podstawie dotychczas uzyskanych wyników można stwierdzić, że ewentualna szkodliwość PEM jest niewielka i trudna do wykrycia, ponieważ w środowisku występują czynniki dużo bardziej szkodliwe, maskujące działanie pól.

Wyniki dotychczas przeprowadzonych badań wskazują na możliwość niewielkiego wzrostu zachorowalności na leukemię u dzieci mieszkających w pobliżu linii elektroenergetycznych.

Ustalenie wielkości PEM dopuszczalnych dla populacji jest zawsze formą kompromisu między istniejącym stanem badań naukowych a potrzebami wynikającymi z rozwoju technologii. Dlatego linie powinny być prowadzone w jak największym oddaleniu od terenów zamieszkałych, na ile jest to uzasadnione pod względem zdrowotnym i ekonomicznym.

Ochronę zdrowia ludności w tym zakresie uwzględniają przepisy rozporządzenia ministra środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych i to regionalny dyrektor ochrony środowiska powinien przeprowadzić ocenę ich oddziaływania na otoczenie.

Przed wydaniem takiej decyzji, dyrektor powinien zasięgnąć jeszcze opinii wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Ministerstwo zdrowia informuje, że według uzyskanej odpowiedzi z sanepidu, takiej opinii jeszcze nie wydano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH