Czy MZ zakończy negocjacje w sprawie AMD do końca października?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   15-10-2015, 16:17

Czy MZ zakończy negocjacje w sprawie AMD do końca października? Tak widzi człowiek chory na AMD

W połowie listopada 2015 r. powinien ruszyć program lekowy leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) - powiedziała w czwartek, 15 października, w Warszawie prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, prof. Iwona Grabska-Liberek.

O programie leczenia AMD mówiono podczas konferencji okulistycznej dla pacjentów "Rozproszyć mrok", zorganizowanej z okazji przypadającego 15 października Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych – podaje PAP.

Ministerstwo zdrowia zatwierdziło program 1 maja 2015 r., ale nadal trwa proces jego kontraktowania z placówkami medycznymi.

 - Rozmowy w tej sprawie wciąż prowadzone są z ośrodkami na Mazowszu, gdzie leczenie wysiękowego AMD w ramach programu będzie prowadzone w 10 szpitalach - powiedziała prof. Iwona Grabska-Liberek.

Od kilku lat zabiegano o wprowadzenie tego programu. Dzięki niemu leczenie AMD będzie finansowane z osobnej puli pieniędzy, a nie wraz z wieloma procedurami realizowanymi przez oddziały okulistyczne.

Według członka zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, prof. Jerzego Szaflika, chorych z wysiękowym AMD, którzy kwalifikują się do objętego programem leczenia może być około 20 tys. Polega ono na systematycznym wykonywaniu iniekcji do gałki ocznej hamujących powstawanie dodatkowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które przerastają siatkówkę i ją uszkadzają powodując ślepnięcie.

W ramach programu mogą być leczone osoby po 45. roku życia, które najczęściej chorują na AMD. Refundacją objęte zostaną dwa zarejestrowane leki: aflibercept i ranibizumab. Nie włączono do niego trzeciego leku, który nie ma rejestracji w leczeniu AMD, ale mimo to w wielu krajach jest stosowany w tym schorzeniu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH