Czy zwykła ”kranówka”, to też woda mineralna?

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazeta.pl/rynekaptek.pl   01-07-2011, 10:17

Nowe rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych zasadniczo zmienia sposób definiowania naturalnych wód mineralnych. Czy w tej sytuacji woda mineralna różni się czymś od tej cieknącej z kranu?

Jak podaje Gazeta.pl, zdaniem mgr Tadeusza Wojtaszka, eksperta ds. wód mineralnych i członka Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. Prof. Juliana Aleksandrowicza, wejście w życie nowych przepisów z dnia 7 maja 2011r. (Dz. U nr 85 poz. 466),  zasadniczo zmienia sposób definiowania naturalnych wód mineralnych.

Jego zdaniem dotychczas nazwa "naturalna woda mineralna" oznaczała wodę zawierającą bogactwo ważnych dla zdrowia człowieka składników mineralnych, i przeznaczona była do picia w celach dietetycznych, odżywczych i profilaktyczno - zdrowotnych, a w nowych przepisach nie ma już definicji naturalnej wody mineralnej.

Wojtaszek uważa wręcz, że jako obywatele Unii Europejskiej, musimy przyzwyczaić się do tego, że naturalna woda mineralna może nie mieć składników mineralnych i może być produkowana ze zwykłej wody.

Innego zdania jest Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, rzeczywistego autora nowych przepisów. Twierdzi on, że wprowadzone w maju zmiany mają wyłącznie charakter semantyczny i w praktyce nic nie zmieniło się od 2004 roku. Nazewnictwo wód butelkowanych, wciąż obowiązujące, jest skomplikowane i wielu konsumentów, jak nie wiedziało, tak nadal nie wie, co pije - chyba, że zapozna się z etykietą.

Podobnie sądzi Izba Gospodarcza "Przemysł Rozlewniczy". Przedstawiciele Izby zapewniają, że nowe przepisy nie wprowadzają żadnych zmian w zakresie kwalifikacji wód butelkowanych. Wody butelkowane (naturalne wody mineralne, źródlane i stołowe) jako środki spożywcze podlegają przepisom zawartym w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Są wprawdzie zmiany, wynikające z dostosowywania przepisów w poszczególnych krajach, ale bez znaczenia dla konsumenta.

http://zdrowie.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH