Dbajmy o niski poziom cholesterolu

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetalekarska.pl/ rynekaptek.pl   23-06-2015, 12:35

W czerwcowym wydaniu „The New England Journal of Medicine” opublikowano wyniki badania IMPROVE-IT. Badano związek pomiędzy poziomem cholesterolu LDL, a ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Badanie potwierdza, że im mniejszy jest poziom stężenia we krwi cholesterolu LDL, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia takich zdarzeń. Osiąganie celów terapeutycznych stężenia cholesterolu LDL ma szczególne znaczenie u pacjentów po zawale serca lub udarze mózgu - informuje Gazeta Lekarska.

Cholesterol jest substancją tłuszczową (lipidową) pełniącą w organizmie wiele istotnych funkcji. Jednak staje się niebezpieczny, kiedy jego stężenie w organizmie wzrasta ponad normę. Rozróżnia się frakcje cholesterolu: HDL (tzw. dobry cholesterol) i LDL (tzw. zły cholesterol). LDL odkłada się w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych w postaci blaszek miażdżycowych.

Blaszki sprawiają, że tętnice stają się mniej elastyczne, bardziej kruche, zwężają się, przez co dopływ krwi do tkanek i komórek jest utrudniony. Dociera do nich zatem mniej tlenu i składników odżywczych. Zmiany te powodują rozwój choroby niedokrwiennej serca (choroby wieńcowej) oraz mogą powodować zaburzenia dopływu krwi do mózgu. Powiększające się blaszki miażdżycowe mogą zamknąć jedno lub kilka naczyń w sercu lub w mózgu, co prowadzi do martwicy (zawału lub udaru).

Podstawą walki w obniżaniu cholesterolu LDL we krwi jest odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny. Jednak w sytuacji, kiedy te środki są niewystarczające do osiągnięcia prawidłowego poziomu cholesterolu LDL, należy sięgnąć po dostępne leki. Działają one poprzez blokowanie syntezy cholesterolu w wątrobie lub hamują wchłanianie cholesterolu z pożywienia, co powoduje spadek jego stężenia we krwi.

W czerwcu ogłoszono wyniki badania prowadzonego nad efektami leczenia skojarzonego z zastosowaniem leków obniżających produkcję wątrobową cholesterolu, jak i obniżających wchłanianie cholesterolu w jelitach.

Okazało się, że chorzy przyjmujący leki o obu mechanizmach działania mieli znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak: zgon, zawał serca, udar mózgu czy hospitalizacje z powodu niestabilnej dławicy piersiowej. Pacjenci byli też rzadziej poddawani zabiegom udrożniania naczyń wieńcowych w porównaniu z chorymi przyjmującymi tylko jeden lek.

Więcej: http://www.gazetalekarska.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH