Demencja diagnozowana zbyt późno

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/faktymedyczne.pl/rynekaptek.pl   13-09-2011, 15:45

Około 28 mln z 36 mln osób cierpiących na chorobę alzheimera i inne formy demencji nie zostało zdiagnozowanych wystarczająco wcześnie, co odbiera im szansę na odpowiednią terapię - wynika z raportu grupy Alzheimer's Disease International.

Autorzy raportu ostrzegają, że wydatki będą systematycznie rosły, gdyż, zgodnie z przewidywaniami, do 2050 roku liczba osób dotkniętych demencją może zwiększyć się trzykrotnie -informuje Reuters.

Choć dostępne obecnie na rynku leki nie dają nadziei na wyzdrowienie, są w stanie poprawić jakość życia pacjentów, a w niektórych przypadkach opóźnić wprowadzenie się chorych do domów opieki - podkreśla prof. Martin Prince z Instytutu Psychiatrii w King's College London.

Badacz dodaje, że wczesna diagnoza może pomóc krajom wysoko rozwiniętym zaoszczędzić około 10 tys. dolarów na pacjencie, co w skali globalnej dałoby już duże oszczędności. Ponadto zwiększyłaby ona szansę na powodzenie badań nad nowymi metodami leczenia. Coraz większa liczba naukowców przychyla się bowiem do opinii, że wiele leków testowanych jest na zbyt późnym etapie rozwoju choroby, podczas gdy zaczyna ona kiełkować przynajmniej dekadę przed wystąpieniem objawów.

Celem autorów raportu jest zwrócenie uwagi na problem niezdiagnozowanej demencji tuż przed wrześniowym szczytem ONZ dotyczącym chorób niezakaźnych. Alzheimer's Disease International domaga się opracowania narodowych strategii wspierających wczesną diagnostykę oraz udoskonalenia opieki specjalistycznej.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH