Demencja utrudnia rozpoznawanie emocji

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   07-10-2011, 09:20

Osoby cierpiące na otępienia skroniowo-czołowe (rodzaj demencji) są narażone na utratę zdolności rozpoznawania emocji negatywnych, jak złość, strach czy obrzydzenie - informuje pismo "Social Neuroscience".

Otępienia skroniowo-czołowe (frontotemporal dementi- FTD) to grupa zaburzeń neurodegeneracyjnych, dotykających najczęściej osoby po 50. lub 60. roku życia, jednak zdarzają się także przypadki wystąpienia objawów już u trzydziestolatków. Oprócz objawów obejmujących zachowanie i mówienie, wszystkie osoby cierpiące na FTD doświadczają trudności w rozpoznawaniu emocji malujących się na twarzach innych osób.

Dotychczas nie było jasne, czy trzy podtypy FTD: otępienie semantyczne, postępująca afazja bez płynności mowy (PA) oraz wariant behawioralny, związane są z jednakowo silnymi deficytami rozpoznawania emocji, a także czy i jakie metody mogłyby pomóc je zniwelować - zauważają naukowcy.

Dr Olivier Piguet z australijskiego instytutu badawczego Neuroscience Research Australia testował zdolność rozpoznawania sześciu podstawowych emocji wyrażanych mimicznie (złość, obrzydzenie, strach, radość, smutek i zaskoczenie) wśród 41 pacjentów z otępieniem skroniowo-czołowym. Przeprowadzony został również drugi test, badający reakcję pacjentów na przerysowane emocje.

Okazało się, że największe trudności mieli badani, u których zdiagnozowano demencję semantyczną. Na zdolność rozpoznawania emocji nie wpłynęło nawet zwiększenie ich intensywności. Podobne problemy (zwłaszcza z rozpoznawaniem złości i smutku) miały osoby z pozostałymi dwoma typami zaburzeń, jednak radziły sobie lepiej, gdy mimika twarzy stawała się bardziej oczywista.

- Problemy z rozpoznawaniem emocji nie były wcześniej obserwowane wśród osób z postępującą afazją bez płynności mowy. To nowa informacja - mówi dr Piguet. - W przypadku obu grup za problemy te odpowiedzialny jest częściowo deficyt uwagi.

Ciekawy jest również fakt, że mimo silnego zaburzenia rozpoznawania negatywnych emocji wszyscy pacjenci nie mieli trudności z rozpoznawaniem radości, przynajmniej w początkowych stadiach choroby.

Badacz dodaje, że lepsze zrozumienie problemów z rozpoznawaniem emocji u osób cierpiących na demencję może pomóc przewidywać rozwój choroby. Dzięki temu lekarze będą w stanie udzielić pacjentom bardziej precyzyjnych informacji na temat symptomów, których wystąpienia powinni spodziewać się w przyszłości, by wcześniej wypracować odpowiednie strategie radzenia sobie z nimi.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH